بر اساس یك پژوهش به دست آمد

ورزش با اعتیاد چه می كند؟

ورزش با اعتیاد چه می كند؟

ایت بال: برمبنای یك پژوهش بعد از عوامل اجتماعی، ˮورزشˮ دومین عامل برای پیش گیری از اعتیاد است.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، پژوهشی با عنوان "جایگاه ورزش در جلوگیری از سوء مصرف مواد مخدر" انجام شده كه نتایج آن نشان داده است عوامل اجتماعی، ورزشی، خانوادگی و فردی، به ترتیب در اولویت دانشجویان برای جلوگیری از اعتیاد بودند.
جایگاه ورزش در جلوگیری از اعتیاد
در نگاه كلی و برمبنای نظر عموم كارشناسان و متخصصین، پیشگیری، بهترین راه برای مقابله با اعتیاد به موادمخدر است و در پژوهش حاضر، عوامل ورزشی (اجتماعی- ورزشی) و (فردی- ورزشی) و غیرورزشی (خانوادگی، اجتماعی و فردی)، از دیدگاه دانشجویان در زمینه جلوگیری از سوءمصرف موادمخدر بررسی گردید.
نتایج نشان داد كه عوامل اجتماعی، ورزشی و سپس خانوادگی و فردی به ترتیب عوامل مهم از نظر دانشجویان برای جلوگیری از اعتیاد محسوب می شوند، این مساله با مدنظرقراردادن سن جوانی، دوری از خانواده و بودن در جمع دوستان، خصوصاً با عنایت به اینكه داده های پژوهش حاضر از بین دانشجویان ساكن در خوابگاه جمع آوری شده بودند، بسیار اهمیت دارد.
با این وجود بین عوامل فردی- ورزشی در جلوگیری از اعتیاد و سن نیز رابطه مثبت و معناداری مشاهده شد كه می تواند ناشی از اطلاعات و درك بیشتر دانشجویان با سن بیشتر از شرایط دانشجویی و قابلیت ورزش در جلوگیری از اعتیاد در عوامل فردی باشد؛ همین طور بین عوامل اجتماعی-ورزشی و سن رابطه ای مشاهده نشد و بین سن و عوامل اجتماعی، فردی و خانوادگی مؤثر در اعتیاد، رابطه مثبت و معناداری گزارش شد.
درواقع در پژوهش مذكور قابلیت ورزش در جلوگیری از سوءمصرف موادمخدر، از نظر دانشجویان تأیید شد و دفتر مبارزه با موادمخدر و جلوگیری از جرم سازمان ملل متحد نیز این مساله را به صورت توصیفی تأیید كرده است.
نگاه سازمان ملل به جایگاه ورزش
دفتر مبارزه با مواد مخدر و جلوگیری از جرم سازمان ملل متحد از ورزش بعنوان منبع رشد و تكامل انسان یاد می كند و بیان می كند كه مردم از دوران باستان ورزش می كرده اند. درطول زمان، خیلی از انواع ورزش ها به وجود آمده اند كه شامل ورزش های انفرادی، تیمی، ورزشهای سازمان یافته غیررسمی، ورزش های سازمان یافته و حرفه ای هستند. انواع ورزش ها می توانند به روش های مختلف اثر مثبتی بر افراد و جوامع داشته باشند؛ برای مثال، ورزش می تواند فرصتی برای بازی و سرگرمی، رقابت، رهایی از خستگی با ایجاد زمان آزاد، بهبود جامعه پذیری به وسیله معرفی قوانینی كه باید رعایت شوند، همكاری با دیگران برای رسیدن به هدف، به چالش كشیدن محدودیت های انسانی، اندازه گیری (سنجش) خود، ایجاد و غلبه بر خطرها، كشف محدودیت های فردی، ایجاد موقعیت دوستی و تقویت روابط با دیگران، شناخت بهتر بدن خود، به دست آوردن درآمد، تجربه غرور، ابراز توانایی و استعدادهای فردی، تقویت صلح در سطوح محلی و بین المللی، حفظ فرم بدنی، به دست آوردن یا كاهش وزن بدن، به دست آوردن و حفظ سلامت روانی، یادگیری نحوه احترام به دیگران، به اشتراك گذاری اهداف مشترك با دیگران، توسعه وفاداری، تعهد و پشتكار، پیشبرد ارزش های فرهنگی، تمرین مهارت های زندگی مانند مدیریت خشم و كاهش استرس باشد.
به چه مسائلی باید توجه كرد؟
بر طبق این پژوهش همین طور می توان عنوان نمود كه ایجاد محیط بازی، سرگرمی، شاداب و آزاد ازطریق ورزش (ترشح هورمون های شادی آور در ورزش، اندورفین و غیره)، انجام ورزش های مختلف با حداقل تاكید بر برد و باخت و تاكید فراوان بر مشاركت ورزشی و لذت بردن از آن اهمیت بسیار بالایی دارد و همین طور اجتماعی كردن، ایجاد دوستی و آموزش همكاری با دیگران بوسیله پیروی و احترام به قوانین ورزشی ازطریق انجام ورزش های همگانی كه با قوانین اندك می توانند در این زمینه كارساز باشند (پیاده روی، كوهنوردی و غیره) از موارد بسیار مهم می باشد.
تلاش در مقابل محدودیت های عملكرد انسانی، به چالش كشیدن قابلیت های خود، كشف محدودیت های فردی در ورزش، نشان دادن استعدادها و شایستگی های فردی و كشف اعتماد به نفس بوسیله ورزش، بهبود وضعیت جسمانی و بدنی فرد، تناسب اندام، حفظ یا كاهش وزن، حفظ یا كسب سلامت روانی مناسب، كاهش استرس و كنترل آن، كاهش خشم و پرخاشگری، كاهش اضطراب، كاهش انزوا و گوشه گیری، انجام ورزش هایی مانند یوگا برای تمركز و تمدد اعصاب، انجام ورزش ایروبیك برای ایجاد ریتم و هماهنگی بین ذهن و جسم و ارائه آموزش های ورزشی به افراد در سنین مختلف برای مشاركت حداكثر در ورزش ها از دیگر مسائل مهمی است كه باید به آن اشاره نمود.
گفتنی است پژوهش مذكور بین 200 دانشجو در سنین 18 تا 32 سال با استفاده از پرسشنامه پژوهشگر ساخته ارزیابی انجام شده است و نشان داده است كه جایگاه ورزش در جلوگیری از سوءمصرف موادمخدر، از دیدگاه دانشجویان از روایی و پایایی قابل قبولی برخوردار می باشد.
منبع:

1398/06/12
14:38:16
5.0 / 5
4740
تگهای خبر: آموزش , بازی , تیم , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیلیارد