با كمك فناوری نانو؛

تراشه ای برای به دام انداختن سلول های سرطانی ساخته شد

تراشه ای برای به دام انداختن سلول های سرطانی ساخته شد

ایت بال: پژوهشگران با استفاده از نانولوله های كربنی ابزاری برای به دام اندازی سلول های تومور در خون ساختند.به گزارش ایت بال به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران موسسه پلی تكنیك «ورسستر» موفق به ساخت تراشه ای از جنس نانولوله های كربنی شدند كه می تواند سلول های تومور را جریان خون جمع آوری كند و آنها را بر طبق نوع و اندازه جداسازی كند.
این نوع طراحی تراشه به دانشمندان اجازه می دهد تا به صورت موثری سلول ها را از هم تفكیك و شناسایی كنند و حتی مبادرت به كشت سلول ها كنند، كاری كه در نهایت منجر به تشخیص زودهنگام سرطان خواهد شد و همین طور روی پیش بینی دوره سرطان موثر است. این فناوری برای توسعه آزمایشگاه روی تراشه مناسب می باشد.
بیشتر مرگ و میر ناشی از سرطان به سبب پیشرفت بیماری بوده بطوریكه تومور به قدری رشد می كند كه درمان آن امكان پذیر نیست. معمولا تومورهای كوچك قابل شناسایی نبوده و زمانی كه به مرحله بلوغ می رسند با فناوری های رایج شناسایی می شوند.
بنابراین، پژوهشگران به دنبال راهبردهایی هستند كه بتوان سلول های تومور را از سیستم گردش خون بیرون كشید. این نوآوری می تواند به شناسایی سرطان در مراحل اولیه كه قابل تشخیص با روش های رایج نیست كمك نماید.
پانچاپاكسان از پژوهشگران این پروژه می گوید: بیرون كشیدن سلول های سرطانی از سیستم گردش خون كاری دشوار و مانند یافتن سوزن در انبار كاه است. تعداد این سلول ها در حد یك تا ده سلول در بین میلیاردها پلاكت است.
تلاش های زیادی در آزمایشگاه های تحقیقاتی در جریان است تا بتوان این سلول ها را شناسایی كرد. ابعاد نزدیك به هم سلول های تومور با سلول های سفید خون سبب سردرگمی پژوهشگران می شود.
این تراشه ای كه پژوهشگران ساخته اند می تواند به كمك نانولوله های كربنی مبادرت به جمع آوری این سلول ها كند. این گروه قبل از این نشان داده بودند كه سلول های تومور سرطانی به نانولوله های كربنی متصل می شوند اما سلول های سفید اتصالی به نانولوله ها ندارند؛ بدین سبب می توان از این راهبرد برای جدا كردن سلول های سرطانی از خون استفاده نمود.
پژوهش های اخیر نشان داده است كه سلول های تومور به شكل غیرقابل انكاری ظریف تر از آن چیزی هستند كه قبل از این تصور می شد. بنابراین، برای جمع آوری آنها سامانه ای نرم نیاز است.


منبع:

1398/06/01
01:00:10
5.0 / 5
4538
تگهای خبر: بیماری , سیستم , شنا , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیلیارد