روشی نانویی برای تبدیل دی اكسیدكربن هوا به سوخت

روشی نانویی برای تبدیل دی اكسیدكربن هوا به سوخت

به گزارش ایت بال ساختارهای پلاسمونیك حاوی نانوذرات طلا ساخته شده كه می تواند دی اكسیدكربن موجود در اتمسفر را به سوخت متان تبدیل كند.به گزارش ایت بال به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان هندی روشی عرضه كردند كه با استفاده از آن می توان نانوذرات طلا با قابلیت تبدیل دی اكسیدكربن به متان تولید كرد.
تغییرات آب و هوایی به شدت زمین و ساكنان آنرا تهدید می كند. یكی از علل گرم شدن زمین، افزایش سطح دی اكسیدكربن در اتمسفر است. منبع اصلی تولید دی اكسیدكربن، سوختن سوخت های فسیلی است كه طی صد سال قبل به شدت افزایش یافته است. راهكارهای مختلفی برای مقابله با این مشكل عرضه شده است، یكی از این راهكارها، تبدیل دی اكسیدكربن موجود در هوا به مواد مفید می باشد.
از این رو محققان موسسه تحقیقات بنیادی در هند روشی عرضه كردند كه در آن از نانوذرات طلا بعنوان كاتالیست استفاده می شود تا فرایند تبدیل دی اكسیدكربن به متان تسریع شود. در این پروژه كلوئیدوزوم پلاسمونیك دندریتی حاوی نانوذرات طلا به كار گرفته شده است. كلوئیدوزوم ها میكروكپسول هایی هستند كه از ذرات كلوئیدی و با روش خودآرایی از درون قطرات آمولوسیون شكل گرفته اند. امكان كنترل دقیق روی ابعاد و برخی خواص كلوئدوزوم وجود دارد.
پژوهشگران نشان دادند كه كلوئیدوزوم پلاسمونیك دندریتی می تواند تمام طول موج مرئی و مادون قرمز نزدیك خورشید را جذب نماید. این طول موج ها برای تبدیل دی اكسیدكربن به متان در فشار و دمای اتمسفری به كار می رود. همینطور این گروه نشان دادند كه كلوئیدوزوم پلاسمونیك دندریتی می تواند آب شور دریا را به آب قابل آشامیدن تبدیل كند. افزایش دما به تغییر شكل پروتئین های موجود در آب كمك كرده و برخی مواد شیمیایی نظیر سینامیل الكل را اكسید و آلدهیدها را هیدروسیلاسیون می كند.
در این پروژه محققان نشان دادند كه با تغییر ابعاد نانوذرات و فاصله میان آنها می توان كلوئیدوزوم پلاسمونیك دندریتی را تولید و خواص آنها را كنترل كرد.
پژوهشگران معتقدند كه با این روش می توان درخت مصنوعی ساخت تا دی اكسیدكربن را به سوخت تبدیل كند. نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان Plasmonic Colloidosomes of Black Gold for Solar Energy Harvesting and Hotspots Directed Catalysis for CO۲ to Fuel Conversion در نشریه Chemical Science به چاپ رسیده است.

1398/05/19
18:22:06
5.0 / 5
4206
تگهای خبر: پروتئین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیلیارد