سرما درمانی یكی از روشهای موثر برای ریكاوری سریع در ورزشكاران

سرما درمانی یكی از روشهای موثر برای ریكاوری سریع در ورزشكاران

ایت بال: یك متخصص فیزیولوژی ورزشی معتقد می باشد كه سرما درمانی یكی از بهترین روش ها برای ریكاوری ورزشكاران حرفه ای پس از انجام تمرینات سنگین و فشرده است.


دكتر غلامرضا جهانی در گفت و گو با ایسنا، اضافه كرد: پس از انجام تمرینات سنگین و فشرده مقادیر زیادی اسید لاكتیك در داخل عضلات و خون تولید می شود كه برای خروج سریع این اسید لاكتیك كه منبع غنی از انرژی است تحقیقات زیادی صورت گرفت كه یكی از این روش ها برای بازگشت ورزشكار به حالت اولیه پس از انجام یك تمرین فشرده و سنگین، انجام ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تمرینات سبك و آهسته و ماساژ درمانی بود. هرچند پس از این روش ها میزان كاهش اسید لاكتیك در خون و عضلات افزایش پیدا كرد، اما روش مناسبی برای ریكاوری سریع ورزشكار نیست.
وی اظهار داشت: در تحقیقات بعدی كه برای انجام ریكاوری سریع ورزشكاران پس از یك مسابقه سنگین و فشرده صورت گرفت، سرما درمانی و قرار گرفتن ورزشكار به صورت غوطه ور در آب با دمای ۱۸ درجه به مدت ۱۵ دقیقه بود. این روش بیشترین تأثیر را در روند كاهش لاكتات تجمع یافته در عضلات و خون داشت و زمان ریكاوری را پس از انجام یك تمرین یا مسابقه فشرده و سنگین كوتاه تر می كرد. بطوریكه ورزشكار برای جلسه بعدی تمرین خود سریع تر می توانست آماده شود.
جهانی اشاره كرد: آب به جز ریكاوری سریع از نظر روحی و روانی نیز تأثیر مطلوبی در ایجاد آرامش و كاهش استرس ورزشكاران پس از انجام تمرینات سنگین و فشرده دارد و سبب می شود تا ورزشكار از نظر روانی نیز خودرا برای جلسه بعدی تمرینات آماده كند.
این متخصص فیزیولوژی ورزشی درانتها اشاره كرد: یكی از مهم ترین مزایای سرما درمانی برای ریكاوری ورزشكاران كاهش لطمه های ریز در جریان تمرینات است، بطوریكه سرما درمانی سبب می شود تا لطمه های بسیار كوچك سریع تر بهبود پیدا كند و ورزشكار در شرایط بسیار مطلوبی خودرا برای تمرین یا مسابقه بعدی آماده كند. ضمن اینكه فشار ناشی از آب یك نوع ماساژ برای ورزشكار شمرده می شود و از این طریق ورزشكار می تواند اكسیژن بیشتری را دریافت كند.




منبع:

1398/03/25
17:02:12
5.0 / 5
4761
تگهای خبر: مسابقه , ورزش , ورزشكار , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیلیارد