در دانشگاه امیر كبیر محقق شد؛

بازیافت مواد شیمیایی و اسیدها با كیت های جاذب موادشیمیایی

بازیافت مواد شیمیایی و اسیدها با كیت های جاذب موادشیمیایی

ایت بال: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان دانشگاه امیركبیر كیت های جاذب مواد شیمیایی را تولید كردند كه بگفته آنها این محصول با جامد كردن پسماند مواد ریخته شده، موجب سهولت و سرعت جمع آوری می شود.به گزارش ایت بال به نقل از مهر به نقل دانشگاه صنعتی امیركبیر، فرشاد برازنده مجری طرح اظهار داشت: اسیدها و بازها برای انجام واكنش نیاز به محیط آبی دارند. بنا بر این در حوادثی كه منجر به پاشش، ریزش و نشتی ناخواسته اسید و باز می شود، ریختن و پاشش آب به منظور تمیز كردن نه تنها كمكی به حل سوژه نمی كند بلكه واكنش آنها را تشدید كرده و موجب خسارت بیشتر به خصوص روی سطوح فلزی، پارچه ای و سلولزی می شود.
وی اضافه كرد: به منظور ارائه راهكاری برای جذب مایعات شیمیایی یكی از شركت های مستقر در مركز رشد دانشگاه صنعتی امیركبیر، مبادرت به ساخت كیت جاذب مواد شیمیایی با نام "اسپیل كیت" (spill Kit) كردند.
عضو هیأت علمی دانشكده مهندسی مكانیك اظهار داشت: اسپیل كیت نام تجاری ماده ای است كه موجب مهار، جذب، جمع آوری و خنثی سازی مایعات شیمیایی ریخته شده نظیر بازها، اسیدها، مواد سوختی، شیمیایی و مواد غذایی می گردد و قادر می باشد با روشی آسان و سریع بدون نیاز به استفاده از آب، مواد ریخته شده را جمع آوری كند.
برازنده اشاره كرد: این كیت قادر می باشد پسماند ریزش مایع را تبدیل به پسماند جامد و قابل جمع آوری كند.
این استاد دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار داشت: جذب مایعات شیمیایی بدون نیاز به آب، تبدیل پسماند مایع به جامد در هنگام حادثه، سرعت عمل در جذب و جلوگیری از گسترش و تسریع مایعات ریخته شده، نرمال سازی وضعیت محل بحران در كوتاه ترین زمان، خنثی كردن اسیدها و بازها در هنگام جذب و سهولت جمع آوری بعد از اتمام كار همچون خاصیت های این محصول است.
وی اشاره كرد: این شركت هم اكنون اسپیل كیت هایی در چهار نوع بسته بندی "كیت لوله ای"، " بالشتك (كیسه) "، "پد" و "فله" تولید كردند و هر یك از آنها دارای كاربری خاصی هستند. به شكلی كه مایع ریخته شده با كیت لوله ای محصور می شود و برای جذب مایع محصور شده میان كیت لوله ای، از كیت های فله، پد و یا بالشتك استفاده خواهد شد.
به گفته وی برای اتاق های تمیز و محیط های استریل كاربرد كیت فله ای سفارش نمی شود؛ برای اینكه موجب ایجاد گردوغبار می شود.
وی اضافه كرد: با استفاده از اسپیل پالتها علاوه بر آنكه ایمنی محیط كار حفظ می شود، همواره محیط تمیز باقی می ماند ضمن آنكه مواد گران در هنگام نشت قابل استحصال خواهد بود.


منبع:

1398/03/20
11:34:23
5.0 / 5
4497
تگهای خبر: بازی , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد