توسط محققان كشور ؛

آسفالت های رنگی و مقاوم تولید شد

آسفالت های رنگی و مقاوم تولید شد

به گزارش ایت بال یك شركت دانش بنیان موفق به تولید آسفالت SPG و رنگی شد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تخریب و فرسودگی آسفالت ها به علت عمر كوتاه آن اغلب هزینه سنگینی بر دوش دولت ها تحمیل می كند. یك گزارش رسمی نشان داده است افزایش قیمت قیر در این اواخر سبب شده كه قیمت هر كیلومتر آسفالت در ایران هزینه ای معادل ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان شود كه اگر فرسودگی زودهنگام آسفالت هم به این مورد وارد شود به این مفهوم است كه دولت ها در بازه های زمانی بسیار كوتاه باید هزینه سنگینی جهت آسفالت خیابان ها بپردازند.
كشورهای توسعه یافته از سال ۱۹۸۴ مصرف آسفالت مقاوم با عمر بالا را در دستور كار خود قرار دادند، این در شرایطی است كه در كشور ما بخصوص با دسترسی به منابع نفتی ارزان مبحث استفاده از این آسفالت ها به شكل جدی دنبال نشده است. اما چند سالی است كه صاحبنظران این حوزه به مبحث استفاده از آسفالت مقاوم توجه نشان داده اند.
هم حالا یك شركت تولیدی مهندسی همچون مجموعه های دانش بنیانی است كه ساخت محصول (SPG) را كه همان كاهش دهنده قیر و مقاوم كننده آسفالت است در دستور كار خود قرار داده است. این مجموعه متناسب با شرایط اقلیمی ایران (برای مناطق معتدل تا گرم) آسفالت های مقاوم تولید می كند و توانسته این محصول خویش را به بازارهای جهانی هم صادر كند.
این شركت فعالیت خویش را از سال ۸۵ در حوزه تولید محصولات مكمل در صنعت قیر و آسفالت و همینطور پیگمنت های رنگی (آسفالت های رنگی و بتن رنگی) شروع كرد و بعنوان نخستین تولید كننده و مخترع آسفالت پلیمری SPG شناخته می شود.
محمد رضا قاسمی، مدیر عامل این شركت با اشاره به اینكه افزودن پلیمرهای SPG سبب می شود طول عمر آسفالت ۲ برابر شود، اشاره كرد: ساخت این آسفالت علاوه بر مزیت طول عمر سبب می شود مقاومت آسفالت به فشار وارده از جانب چرخ خودرو ها بر سطح مقطع آسفالت هم افزایش پیدا كند.
وی با اشاره به اینكه این شركت هم اكنون مشغول تحقیق بر افزایش مقاومت آسفالت بر كشش و برش هم هست، افزود: این مجموعه در ایران رقیبی ندارد و تنها تولید كننده دانش بنیان در این عرصه هستیم و هشت سال است كه بر تولید این نوع از آسفالت تمركز داریم.
قاسمی با اشاره به اینكه آسفالت SPG به شكل پلیمری نمونه مشابه خارجی دارد، بیان كرد: محصول ساخته شده شركت توسعه ساخت قائم كاملاً بومی است كه قیمت آن نسبت به مشابه خارجی به یك پنجم رسیده است.
وی اظهار داشت: علاوه بر تولید آسفالت مقاوم، در تولید آسفالت های رنگی كه اغلب مصارف زیبایی دارند هم فعال است. به صورتی كه این مجموعه را می توان نخستین مخترع آسفالت های رنگی فنولیك هم معرفی نمود. از سال ۹۳ هم در واحد تحقیق و توسعه این شركت تولید رنگ های اپوكسی و ترافیك و پلی اورتان در دستور كار قرار می گیرد.
قاسمی در این خصوص اظهار داشت: در مصارف زیبایی وقتی بخواهند رنگ آسفالت را تغییر دهند، اغلب از رنگ استفاده می نمایند كه عمر مفید ۶ ماهه دارد. در حالیكه آسفالت های رنگی با عمر مفید چهار ساله جلوی هزینه های متولیان این بخش را می گیرد. همینطور استفاده از پلیمرهای رنگی داخل آسفالت سبب می شود كه مقاومت آن هم افزایش پیدا كند.
وی افزود: در تولید آسفالت های رنگی سازندگان دو كشور چین و آلمان رقیب مان هستند كه كارخانه آلمانی عمری نزدیك به صد سال دارد. با این وجود محصولات تولیدی آنها قیمت بالایی دارد. در صورتیكه آسفالت قرمز رنگ ایرانی تا یك سوم ارزان تر است.
مدیر عامل شركت دانش بنیان بیان كرد: در بخش تحقیق و توسعه این شركت در حال فعالیت برای ساخت دو محصول دیگر هستیم كه امیدواریم تا آخر این سال به بازار ارائه شود. محصول اول «پودر RS ذوب كننده برف و یخ» است. این محصول می تواند جایگزین نمك پاشی در معابر برفگیر شود.
وی افزود: استفاده از نمك برای تسریع در ذوب برف علاوه بر صدمه هایی كه به بافت آسفالت وارد می كند، باعث می شود محیط زیست هم در معرض تهدید قرار بگیرد. به خصوص درختچه های حاشیه معبر را با خطر مواجه می كند. اما محصولی كه در حال ساخته شدن است چنین خصوصیت را ندارد و پس از ذوب برف همراه با روان آب ها از محیط خارج می شود تا به پسماندهای شهری برسد.
قاسمی اظهار داشت: محصول دومی كه در حال ساخته شدن است كاهش دهنده مقاومت الكتریكی زمین است كه در چاه های «ارت» ریخته می شود. این محصول كه كاربرد عمرانی دارد در ساختمان های بلند كه كنار آن چاه ارت وجود دارد یا اماكن صنعتی به كار می رود و سبب می شود مقاومت الكتریكی زمین پس از استفاده كاهش زیادی پیدا كند.

1398/03/18
14:05:18
5.0 / 5
4201
تگهای خبر: تیم , خودرو , شنا , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیلیارد