ذوالاكتاف: اقشار ضعیف نمی توانند ورزش كنند

ذوالاكتاف: اقشار ضعیف نمی توانند ورزش كنند

ایت بال: عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان اعتقاد دارد واگذاری سالن های ورزشی به نهاد های خصوصی سبب شده است كه اقشار ضعیف جامعه نتوانند ورزش كنند.


وحید ذوالاكتاف در گفتگو با ایسنا، در مورد وضعیت ورزش همگانی در كشور اظهار داشت: به یاد دارم زمانی كه كودك بودم برای ورزش یك ریال هم هزینه نكردم و به صورت مجانی به ورزش می پرداختم و حتی اگر به سالنی هم می رفتیم كسی از من مطالبه ی پول نمی كرد. البته درست است كه الان امكانات ورزشی زیاد شده است ولی شما اگر بخواهید به سالنی برای ورزش كردن بروید باید پول زیادی را صرف آن كنید. به خاطر دارم كه حتی در زمان كودكی اگر بچه هایی از قشر ضعیف به سالن ها می آمدند، سالن ها شورت و پیراهن آنها را تامین می كردند و پولی به خاطر آن نمی گرفتند.
او اضافه كرد: بر این باور هستم كه امكانات ورزشی مجانی نیست بعنوان مثال فرزند خودم اگر بخواهد ورزش كند پول نیاز دارد و تمام مكان های ورزشی مادی شده است. زمانی كه به پارك ها می رویم خواهیم دید كه افراد بیشتری به پارك ها برای ورزش می آیند و باید به این نكته توجه كرد كه افزایش جمعیت هم داشته ایم و با یك نسبت گیری می توان دریافت كه آیا شور و شوق مردم نسبت به ورزش زیاد شده است؟
وی افزود: اینكه بنشینیم در صدا و سیما و تلویزیون و حتی در كلاس سخنرانی نماییم كافی نیست و یك كار ساده لوحانه است و باید بستر سازی انجام داد كه همه ی اقشار جامعه بتوانند ورزش كنند. اقشار ضعیف كه هم كرایه خونه می دهند و هم پول حمل و نقل، برای ورزش كردن نمی توانند پولی خرج كنند و حتی در نان شب خود محتاجند و ما شاهد می باشیم كه اگر بخواهید فوتبال بازی كنید یا حتی شنا بروید باید خرج زیادی را صرف فقط ۴۵ دقیقه شنا كردن كنید.
او در مورد تاثیر آموزش و پرورش در پیشرفت ورزش همگانی اظهار داشت: باید دید سرانه ی آموزش و پرورش برای ورزش چه قدراست؟ متاسفانه مدارس غیر انتفاعی خانه هایی هستند كه اصلاً برای ورزش كردن و حتی دنبال هم دویدن جایی ندارند و من نمی دانم چگونه برای این مدارس مجوز صادر می كنند. البته كسانی هستند كه از نان شب خودشان هم می گذرند و تكاپو می كنند ولی این تعداد قلیل نیاز را تامین نمی كنند و من می توانم بگویم كه در ورزش مدارس موفق نبوده ایم.
او با مقایسه ی ساعت ورزشی در كشورهای خارجی با ایران اظهار داشت: روزانه در كشورهایی كه به ورزش اهمیت می دهند ۱ تا ۲ ساعت ورزش گنجانده شده است ولی در مدارس ایران چگونه است؟ البته شاهد آن هستیم كه مدارس در ایران جدیداً برای خود زمین های اختصاصی اجاره می كنند ولی در تمامی مدارس این اتفاق نمی افتد و روزی می توانیم ادعا نماییم كه در زمینه ی ورزش در مدارس بهبود یافتیم كه تمامی مدارس از این امكانات برخوردار شوند.
این استاد دانشگاه افزود: میانگین استفاده از فضای مجازی ۲ ساعت در روز است اما در میان افراد ۱۲ تا ۱۳ ساله شاهد می باشیم كه این آمار حداقل ۲.۵ برا بر میانگین جهانی است و این یك زنگ خطر جدی است كه كودكان ما را تهدید می كند. اما به جای این همه استفاده از فضای مجازی آیا كودكان جایی را دارند كه برای ورزش به آنجا روند؟ آیا امكانات تكمیل است؟ هزینه حمل و نقل و سالن به چه شكلی است؟ آیا این موارد مانع برای ورزش كردن نیست؟
ذوالاكتاف افزود: فرض نماییم از نظر امكانات مشكلی نداریم آیا ورزشگاه ها ایمنی دارد؟ آیا شما اطمینان دارید كه اگر فرزندتان را به باشگاه بفرستید مربیان آنجا دارای صلاحیت باشند؟ علاوه بر بعد امكانات باید توجه داشت كه صدمه های روحی و جسمی به افراد در خلال ورزش نرسد و از همه مهمتر باید نیروی انسانی آموزش دیده و با صلاحیت باشد تا گرفتار مشكلات نشود. اشخاصی كه صلاحیت دارند و باسواد هستند باید ورزشی را متناسب با هر گروه سنی طراحی و آنرا اجرا كنند ولی شاهد آن هستیم كه اشتیاق برای ورزش در جامعه خیلی كم شده است.
وی در مورد نگرانی خانواده ها برای فرستادن فرزندان خود به سالن بدنسازی اظهار داشت: شاهد آن هستیم كه خانواده ها تمایلی برای فرستادن فرزندان خود به سالن های بدنسازی ندارند چونكه پس از یك مدتی با تبلیغات غیر قانونی و غیر مجاز در سالن ها كودكان به داروهای غیر استاندارد رو می آورند و هزاران مشكل همچون مشكل كلیوی و نازایی در آنها شكل می گیرد.
او با تاكید بر اینكه فقر نیروی انسانی به شدت احساس می شود اظهار داشت: بهترین كار برای ورزش مردم این است كه به پارك ها و كوه ها بروند و از آنها استفاده كنند و این امكانات را در شهرهایی كه شهرداری خوبی دارند می توانیم مشاهده نماییم. اینكه سازمانها و متولیان ورزش، ورزشگاه های خویش را به ارگان های خصوصی واگذار می كند خود یك عامل نرفتن مردم به سراغ ورزش است چونكه گرانی زیاد سبب می شود كه مردم از ورزش كردن منصرف شوند و افرادی كه توانایی مالی دارند می توانند بدون دغدغه از این امكانات استفاده كنند ولی اقشار ضعیف گرفتار مشكل شده و یك بی عدالتی شكل می گیرد و باید فكری در این خصوص شود كه به سمت مادی گرایی نرویم.
او در انتها تصریح كرد: امیدوار هستم كشوری كه در دوره ی انقلاب ۳۵ میلیون جمعیت داشته و الان حدود ۸۵ میلیون جمعیت دارد بتواند ورزش مجانی را در اختیار تمام افراد جامعه قرار دهد و یك تعادل و توازن بین قیمت های سرسام آور اماكن ورزشی و درآمد اقشار جامعه ایجاد كند.1398/03/01
17:46:40
5.0 / 5
4336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بیلیارد