ناهماهنگی سیاست گذاران حلقه مفقوده ورزش همگانی

ناهماهنگی سیاست گذاران حلقه مفقوده ورزش همگانی

ایت بال: عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: هماهنگی بین نهادهای سیاست گذار، مجری و پشتیبان در زمینه توسعه ورزش های عمومی و همگانی وجود ندارد و این باعث شده كه اقدامات انجام شده كافی نباشد.


محمد جوادی پور در گفت و گو با ایسنا، درباره فعالیت های صورت گرفته برای علاقه مند كردن مردم به ورزش اظهار داشت: فعالیت ها و برنامه های مختلفی در امتداد افزایش علاقه مندی مردم به ورزش توسط سازمان ها و نهادهای دولتی و همین طور به وسیله فدراسیون ها، باشگاه های و هیئت های ورزشی در چند دهه گذشته انجام شده كه از این نظر قابل قبول است. مهم ترین اتفاقی كه در این زمینه صورت گرفته افزایش آگاهی و دانش عمومی در مورد ورزش و در نتیجه افزایش علاقه مندی به این حوزه است و آثار آنرا می توان در برنامه های روزانه مردم مشاهده كرد، چه حضور در برنامه های ورزشی و ورزش كردن و چه اظهارنظرهای مناسب در زمینه ورزش.
او با مقایسه توسعه یافتگی ورزش در ایران و سایر كشورها و میزان مشاركت مردم در برنامه های ورزشی اشاره كرد: باید در زمینه نهادینه كردن ورزش در جامعه و افزایش مشاركت آنها به برنامه های ورزشی اقدامات جدی تری را به اجرا گذاشت. مهم ترین لطمه برنامه های اجرا شده این است كه توسعه یافتگی در ورزش ایران متناسب با برنامه نبوده و هماهنگی لازم بین نهادهای ورزشی در زمینه استقرار و نهادینه شدن ورزش در میان اقشار جامعه صورت نگرفته است. هماهنگی بین نهادهای سیاست گذار، مجری و پشتیبان در زمینه توسعه برنامه های ورزش های عمومی و همگانی نیست و این باعث شده كه اقدامات انجام شده كافی نباشد.
او در پاسخ به اینكه آیا توسعه ورزش یك امر فرا سازمانی است، اظهار داشت: با عنایت به گستردگی ورزش در جامعه و كاركردهای مختلفی كه این پدیده در جامعه دارد، بدین سبب نهادهای مختلفی در این زمینه سهم دارند، وظیفه سیاست گذاری، برنامه ریزی كلان و نظارت بر توسعه برنامه های ورزشی در سطح كشور و ایجاد هماهنگی بین نهادهای دولتی و غیر دولتی اساساً از وظایف حاكمیتی است كه در اختیار وزارت ورزش است. فدراسیون ورزش های همگانی مجری برنامه های ورزش در سطح كشور است. همه نهادهای دولتی و غیردولتی نیز در زمینه توسعه و گسترش ورزش در جامعه وظیفه دارند. پس این مساله را می توان فراسازمانی ارزیابی كرد.
این استاد دانشگاه، آموزش و پرورش را بعنوان یكی از نهادهای آموزشی اثرگذار در جامعه در زمینه ورزش در بخش فرهنگ سازی و آموزش دانش آموزان می داند، وی در این باره اشاره كرد: وظیفه ورزش مدارس دقیقاً به همین معناست كه دانش آموزان همراه با افزایش آگاهی و شناخت علمی نگرش مثبتی به ورزش داشته باشند و در سبك زندگی آنها ورزش بعنوان یك امر ثابت نهادینه شود. درس ورزش در مدارس باید سوژه فرهنگ سازی ورزشی را بعنوان یك هدف مهم دنبال كند.
جوادی پور درباره راهكارهایی برای ترغیب مردم به ورزش اظهار داشت: می توان یك برنامه جامعه بلندمدت برای توسعه ورزش عمومی در جامعه برنامه ریزی كرد كه این برنامه باید از همه ظرفیت های ملی در جامعه بهره گیرد و با نگاه و افقی روشن نسبت به آینده فاصله بین ورزش ایران را با كشورهای توسعه یافته كم كند و برنامه جامع ورزش همگانی در ایران باید بتواند مشاركت مردم در ورزش عمومی را افزایش دهد.
همچنین او اضافه كرد: فعالیت هایی شامل تقسیم كار ملی در ورزش عمومی و همگانی در ایران، هماهنگی بین نهادهای دولتی و غیردولتی درباب ورزش همگانی، تجهیز و پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری ورزش در جامعه، نظارت بر توسعه ورزش در جامعه توسط سازمان های حاكمیتی و فرهنگ سازی ورزش توسط نهادهای آموزشی و رسانه ها و افزایش آگاهی و شناخت مردم از ورزش و یا افزایش سواد حركتی مردم می تواند بسیار مؤثر باشد.
منبع:

1398/02/29
15:00:06
5.0 / 5
4396
تگهای خبر: آموزش , باشگاه , شنا , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیلیارد