جهاد دانشگاهی تهران منتشر كرد

معرفی نقادانه روانشناسی ورزشی

معرفی نقادانه روانشناسی ورزشی

ایت بال: كتاب «معرفی نقادانه روانشناسی ورزشی» ویژه دانشجویان مقطع دكتری تربیت بدنی با سوژه ورزش - جنبه های روانشناسی منتشر گردید.


حسن غرایاق زندی - عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و از مترجمان این كتاب - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به راه اندازی رشته روانشناسی ورزشی در كشور برای اولین بار در سال قبل اظهار نمود: روانشناسی ورزشی همچون رشته های بین رشته ای شمرده می شود كه بر طبق انعقاد تفاهم نامه ای میان دانشكده تربیت بدنی و دانشگاه تهران سال قبل در كشور افتتاح شد و در مقطع دكتری دانشجو پذیرش كرد.
وی با بیان این كه روانشناسی ورزشی از سرفصل های درسی رشته دكتری روانشناسی ورزشی است و این كتاب اولین مجموعه ای است كه با نگاهی نقادانه به روانشناسی وزرشی پرداخته است، اظهار داشت: این مجموعه كه در انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران انتشار یافته كتاب مرجع برای دانشجویان دكتری تربیت بدنی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه این كتاب برای مطالعات نقادانه و با نگاهی متفاوت برای این دانشجویان به نگارش در آمده و ترجمه شده است، اضافه كرد: كتاب «معرفی نقادانه روانشناسی ورزشی» با نگاهی انتقادی مباحث چالشی را در حوزه روانشناسی ورزشی مطرح كرده است.
غرایاق زندی با اشاره به اینكه كتاب مورد اشاره شامل فصول مختلف با موضوعات متعددی است، در ادامه اشاره كرد: در فصل نخست كتاب، روانشناسی ورزشی معرفی شده است و در بخش دوم با نگاهی انتقادی جنبه های ذهنی ورزش مطرح و باز برخی نكته های عملی درباره مهارت های تفكر انتقادی بیان شده است.
وی با اشاره به اینكه در این كتاب بحث های مختلفی همچون عوامل مؤثر بر نیازهای ذهنی مطرح و معرفی شده است، اظهار داشت: این كتاب در بخش دیگری به تشریح سوژه هایی چون ماهیت و تاریخ روش های تحقیق در روانشناسی ورزشی می پردازد. همین طور بخش دیگری از این مجموعه ثمین بر جنبه های حرفه ای حوزه روانشناسی ورزشی حین رویارویی با تیم های ورزشی تمركز دارد.
این مترجم و استاد دانشگاه بهترین راه را برای نمایش روانشناسی ورزشی و اینكه یك روانشناس ورزشی چه فعالیت هایی باید داشته باشد، از سوژه های فصل های كتاب مورد اشاره برشمرد و اضافه كرد: همین طور در این كتاب یك سری پروژه های تحقیقاتی از بعد روانشناسی به دانشجویان دكتری تربیت بدنی پیشنهاد داده شده است.
غرایاق زندی با اشاره به اینكه انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران كتاب را سپس داوری برای چاپ و نشر برگزیده است، تصریح كرد: مطالعه این كتاب برای مربیان ورزشی و علاقه مندان حوزه روانشناسی ورزشی و ورزشكاران حرفه ای باز مفید می باشد.
مؤلفان كتاب «معرفی نقادانه روانشناسی ورزشی»، «آیدان موران» و «جان تانر» و مترجمان آن «حسن غرایاق زندی» عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، «مهدی ملازاده» دانشجوی دكتری روانشناسی ورزشی دانشگاه تهران و «فاطمه حیدری»، «داود محمدولی پور هریس» و «محمدجواد رستمی زاده» كارشناسان ارشد روانشناسی ورزشی دانشگاه تهران هستند.1398/02/03
15:55:43
5.0 / 5
4135
تگهای خبر: تیم , شنا , فعالیت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد