دبیر كمیته اخلاق در پژوهش پژوهشگاه علوم ورزشی خبر داد

بی اعتبار بودن طرح های پژوهشی علوم ورزشی فاقد كد اخلاق امسال

بی اعتبار بودن طرح های پژوهشی علوم ورزشی فاقد كد اخلاق امسال

به گزارش ایت بال دبیر «كمیته اخلاق در پژوهش» پژوهشگاه علوم ورزشی خبر داد: طرح های پژوهشی، رساله ها و رساله های دانشجویی كه فاقد كد اخلاق از «كمیته اخلاق در پژوهش» پژوهشگاه باشند، از سال جاری قابلیت اجرایی نخواهند داشت.


دكتر حسین زارعیان در گفت و گو با ایسنا، اضافه كرد: كمیته اخلاق در پژوهش سال ۹۳ در وزارت علوم به راه افتاده است و پژوهشگاه پارسال توانست اعتبارنامه كمیته اخلاق در پژوهش خویش را از وزارت بهداشت دریافت كند. امسال این كمیته با هدف بررسی پروپوزال طرح های تحقیقاتی، رساله ها و رساله های دانشجویی با عنایت به ملاحظات اخلاقی از قبیل رضایت آزمودنی ها، رعایت حقوق و آزادی آزمودنی ها، حفظ آزمودنی ها از خطرات احتمالی تحقیق، تطابق پروتكل های پیش بینی شده با توانمندی ها و ظرفیت آزمودنی ها، رعایت رازداری، مراعات حقوق همكاران، استفاده صحیح از اطلاعات، حفظ ارزش های انسانی و اسلامی در انتخاب مبحث و روند انجام تحقیق به تمام پژوهشگران، محققان و دانشجویان تحصیلات تكمیلی اعلام كردیم تنها در صورتی طرح های پژوهشی آنها قابلیت اجرایی خواهد داشت كه از «كمیته اخلاق در پژوهش» كد اخلاق دریافت كرده باشند در غیر این صورت فاقد اعتبار خواهند بود.
وی اظهار داشت: این طرح بخصوص در رشته های فیزیولوژی، بیومكانیك و صدمه شناسی با جدیت بیشتری توسط كمیته اخلاق در پژوهش پژوهشگاه علوم ورزشی امسال پیگیری خواهد شد و اگر این كمیته طرح های پژوهشی آنها را مورد تأیید قرار ندهد، پژوهشگران، محققان و دانشجویان تحصیلات تكمیلی این رشته ها امكان ادامه كار پژوهشی خویش را نخواهند داشت.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم ورزشی همینطور پیرامون جذب دانشجویان تحصیلات تكمیلی خارج از كشور برای انجام فرصت مطالعاتی توسط پژوهشگاه علوم ورزشی تصریح كرد: طی تفاهمنامه ای كه با سازمان امور دانشجویان داشتیم، مقرر بر این شد كه دانشجویان مقطع دكترا كه پروپوزال آنها به تصویب رسیده، ۶ ماه فرصت مطالعاتی در جهت اجرای رساله خود در پژوهشگاه علوم ورزشی برای آنها فراهم خواهد شد كه در این مدت پژوهشگاه هم با همكاری سازمان امور دانشجویان حق الزحمه به مبلغ ۹ میلیون تومان در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.
زارعیان افزود: سازمان امور دانشجویان به ازای هر دانشجوی دكترایی كه قصد اتمام رساله خود در پژوهشگاه را داشته باشد مبلغ ۲ میلیون تومان و ۳ میلیون تومان برای استاد راهنما در نظر گرفته است كه به حساب پژوهشگاه واریز می شود. البته این مبلغ خاص دانشجویان داخلی است و برای دانشجویان خارجی شرایط متفاوت خواهد بود. همینطور مقالاتی كه از فرصت مطالعاتی استخراج می شود، فرآیند داوری آنها در نشریات پژوهشگاه با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.
او در آخر پیرامون این پرسش كه انجام فرصت مطالعاتی توسط دانشجویان خارج از كشور درآمدزایی هم برای پژوهشگاه به دنبال خواهد داشت یا خیر؟ خاطرنشان كرد: با جذب دانشجویان خارج از كشور نه تنها دیپلماسی علمی خویش را با دانشگاه های خارج از كشور افزایش می دهیم، بلكه این مساله درآمدزایی خوبی را هم برای پژوهشگاه به دنبال خواهد داشت.1398/01/30
13:22:37
5.0 / 5
4255
تگهای خبر: تیم , شنا , ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیلیارد