حضوری: كمیته تغذیه فدراسیون پزشكی ورزشی امسال خروجی مثبتی نداشت

حضوری: كمیته تغذیه فدراسیون پزشكی ورزشی امسال خروجی مثبتی نداشت

ایت بال: یك متخصص تغذیه معتقد است: هنوز بحث تغذیه در میان تیم های ورزشی جدی گرفته نمی گردد و كسانی در این زمینه ورود پیدا می كنند كه متخصص تغذیه نیستند و تصور می كنند با تزریق یك مكمل غذایی می توانند عملكرد ورزشكاران را افزایش داده و مشكلات تغذیه ای آنرا مرتفع كنند.


دكتر محمد حضوری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه هنوز حضور متخصصان تغذیه در تیم های ورزشی به معنای واقعی جایگاه خودرا پیدا نكرده است، اظهار نمود: جهت استفاده از متخصصین تغذیه در رقابت های مهمی همچون المپیك بنظر می رسد باید فرهنگسازی درستی صورت گیرد. البته در برخی از مواقع مربیان تیم ملی اجازه ورود متخصصین تغذیه را به تیم نمی دهند و احساس خوبی نسبت به آنها ندارند و این یك معضل است و باید اقدامی در این زمینه صورت بگیرد تا حد و حدود و وظایف هر مربی مشخص شود. البته در كشور ما بحث تغذیه ورزشی نوپاست و باید فرهنگسازی درستی در این زمینه صورت گیرد تا مربیان بدانند اگر یك متخصص تغذیه زمانی وارد تیم می شود تنها نقش كمك كننده در تیم دارد و به دنبال احراز جایگاه برای خود نیست.
وی با اشاره به اینكه یكی از عوامل تأثیرگذار در بهبود عملكرد ورزشكاران تغذیه است، اشاره كرد: اگر ورزشكار حرفه ای از یك برنامه تغذیه خوب برخوردار نباشد، پس از مدتی تبدیل به یك ورزشكار عادی می شود. متأسفانه در برخی از فدراسیون ها كسانی بعنوان متخصص تغذیه ورود پیدا می كنند كه دیدگاه چند جانبه دارند و به صورت تخصصی به بحث تغذیه نمی پردازند و همین امر سبب می شود تا بحث تغذیه به صورت جدی در فدراسیون ها دنبال نشود. تنها با تجویز مكمل غذایی یا تزریق دارو برای كاهش استرس ورزشكاران نمی توان عملكرد ورزشكار را افزایش داد. باید به بحث تغذیه تخصصی تر نگاه كرد تا نتایج آنرا در ورزشكاران مشاهده نماییم.
حضوری افزود: حتی در بعضی موارد دیده شده كه همكاران متأسفانه در بخش فیزیولوژی ورزش در زمینه تغذیه ورزشی باز در تیم های مختلف كار می كنند و سفارش هایی را در زمینه تغذیه به ورزشكاران نمایش می دهند، اما بنظر می رسد زمانی كه بحث تغذیه در برنامه روزانه ورزشكار حائز اهمیت می باشد، حضور یك متخصص تغذیه در این زمان كاملاً نقش آفرین است. شاید متخصص فیزیولوژی در برنامه قبل و پس از تمرین پروتكل هایی را رعایت كند، اما در برنامه روزانه غذایی ورزشكار كه كاهش بار تمرینی دارد، اینكه ورزشكار چه مواد غذایی را مصرف كند، بسیار مهم می باشد و در این زمینه متخصصان فیزیولوژی ورزش نمی توانند ورزشكاران را به درستی پوشش خوبی دهند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی قم همین طور با اشاره به اینكه امسال فدراسیون پزشكی ورزشی برنامه خاصی در زمینه بحث تغذیه نداشته است، اظهار نمود: خوشحالم از اینكه فدراسیون پزشكی ورزشی در یك اقدام درست فردی را بعنوان سرپرست كمیته تغذیه فدراسیون پزشكی ورزشی انتخاب نموده كه خود متخصص تغذیه است و بالقطع می تواند افق تازه ای را در بخش كمیته تغذیه فدراسیون ایجاد كند. البته امسال متأسفانه كمیته تغذیه فدراسیون كاملاً بی برنامه بود و خروجی مثبتی نداشت.
حضوری درانتها اشاره كرد: با عنایت به اینكه سال آینده كسب سهمیه المپیك ۲۰۲۰ توكیو است و تیم ها خودرا برای كسب سهمیه آماده می كنند، مسؤولین ورزش باید به كادر پزشكی اهمیت زیادی بدهد و اهتمام كند همراه تیم ها یك كادر پزشكی كامل در تورنمنت های مختلف حضور داشته باشد، نه اینكه كادر پزشكی را تنها به یك یا دو متخصص خلاصه نماییم.



1397/12/09
15:56:38
5.0 / 5
4406
تگهای خبر: تغذیه , تیم , تیم ملی , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیلیارد