پیش بینی دقیق خشكسالی و آینده منابع آبی زیرزمینی با ماهواره

پیش بینی دقیق خشكسالی و آینده منابع آبی زیرزمینی با ماهواره

ایت بال: دانشمندان می گویند با بررسی تصاویر ماهواره ای جدیدتر و پیشرفته می توان دقیق تر به پیش بینی خشكسالی و خطراتی پرداخت كه حیات وحش را تهدید می كند.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، تا به امروز بررسی شرایط روی زمین مانند تغییرات پوشش گیاهی شاخصی مناسب برای پیش بینی خشكسالی در سال های آتی بود، اما ماهواره های پیشرفته در حال گردش در حال فضا به محققان امكان می دهند تا با دقتی بالاتر وضعیت منابع زیرزمینی را هم بررسی نموده و پیش بینی های دقیق تری در مورد احتمال وقوع خشكسالی به عمل آورند.
یكی از این منابع زیرزمینی كه با استفاده از تصاویر ماهواره ای به دقت قابل بررسی است، جریان های آبی است. تغییرات سطح زمین به دنبال افزایش یا كاهش این منابع آبی از فاصله نزدیك قابل درك نیست. اما تصاویر ماهواره ای اطلاعات ذی قیمتی را در این زمینه در اختیار پژوهشگران قرار می دهند كه مشخص خواهدنمود یك منطقه خاص تا چه حد با وقوع خشكسالی فاصله دارد. با پیش بینی خشكسالی می توان تبعات این پدیده را برای حیوانات، درختان و انسان ها باز پیش بینی نمود.
آلمان و آمریكا جهت استفاده از فناوری ماهواره ای در همین راستا در سال ۲۰۰۲ اجرای طرحی موسوم به گریس را آغاز نموده اند كه در چارچوب آن دو ماهواره در مدار زمین و در نزدیكی دو قطب آن قرار گرفتند تا از وضعیت میدان جاذبه زمین نقشه برداری كنند.
این دو ماهواره از تجهیزات بسیار حساسی برخوردار می باشند كه می توانند فاصله دو شی را با دقت چند میكرون اندازه گیری كنند. بررسی های انجام شده در همین راستا نشان داد كه نوسانات اندك در میدان جاذبه زمین به تغییراتی در پوسته های زیرین زمین، جریان های آب و میزان ذخیره آب انجامیده است.
مقایسه الگوهای آبی زیرزمینی در سال ۲۰۱۲ و سال قبل میلادی در مجموع از كاهش منابع آب زیرزمینی در كل جهان حكایت دارد كه حتی بر روی كیفیت خاك سطح زمین تاثیر منفی گذاشته و همین مساله حیات گونه های مختلف گیاهی و جانوری را تهدید می كند. تحقیقات بیشتر برای تهیه نقشه ای جامع از منابع آبی زیرزمینی و پیش بینی وضعیت خشكسالی در نقاط مختلف دنیا بر همین مبنا در جریان است.

1397/11/10
01:26:02
5.0 / 5
4827
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیلیارد