ورزش تخصصی زودهنگام سبب تاخیر در رشد كودك می گردد

ورزش تخصصی زودهنگام سبب تاخیر در رشد كودك می گردد

به گزارش ایت بال استادیار دانشكده تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی می گوید: تخصصی كردن زودهنگام یك رشته ورزشی برای كودكان سبب صدمه دیدگی و كوتاه شدن عمر قهرمانی می گردد.دكتر مرتضی بهرامی نژاد در گفت وگو با ایسنا، اضافه كرد: چون كودكان در فرآیند رشد قرار دارند و نیازهای فیزیولوژیكی آنها در حال تغییر است، پرداختن به یك فعالیت ورزشی در سن كمتر از ۱۰ سالگی به صورت تخصصی باعث افزایش صدمه دیدگی و كوتاه شدن عمر قهرمانی آنها می گردد. ازاین رو به خانواده ها سفارش می گردد پیش از این كه فرزندانشان را مجبور كنند تا در یك رشته ورزشی خاص بنا به علاقه خود به صورت تخصصی كار كنند، پرهیز و به آنها اجازه دهند تا در چند رشته ورزشی فعالیت و سپس برحسب علاقه یك رشته را به صورت تخصصی دنبال كنند.
این متخصص بدنساز تصریح كرد: مهمترین و بهترین معیار برای انتخاب یك رشته ورزشی مناسب در وهله اول اشتیاق و علاقه كودك است. پس باید به این مساله توجه داشته باشید كه كودك چه رشته ورزشی را دوست دارد. چونكه علاقه وی در این میان نقش مهمی را بازی می كند و سبب تقویت انگیزه او می گردد. حال اگر بخواهید رشته دیگری را كه متناسب با علاقه كودك نیست به او تحمیل كنید، بطور قطع نباید منتظر هیچ گونه پیشرفتی از جانب او باشید. حتی اگر احساس كنید رشته ای كه كودك انتخاب می كند علاقه ای گذرا و موقتی است، دوباره به فرزندتان اجازه دهید آنرا تجربه كند. محال است بخواهید از كودكی كه به ژیمناستیك علاقه ندارد، ژیمناست تربیت كنید. ازاین رو ورزش را برپایه علاقه او انتخاب كنید.
بهرامی نژاد افزود: یك معیار مهم برای انتخاب رشته ورزشی مناسب، سن كودك است. پدر و مادر باید آگاه باشند كه فرزندشان هنوز توان جسمانی زیادی برای برخی از ورزش های سنگین ندارد و یا هنوز قادر نیست ورزش هایی را كه جمعی بوده و انجام آنها نیازمند داشتن روحیه همكاری، همزمانی، تعادل و توازن بین اعضای گروه است، انجام دهد. پرداختن به ورزش می تواند آمادگی جسمانی كودكان، نوجوانان و كسب مهارت و موفقیت اعتماد به نفس آنها را افزایش دهد و به آنها می آموزد كه چگونه محرك های آنی را در خود كنترل كند. این توانایی نه تنها در ورزش بلكه در محیط های اجتماعی هم مفید خواهد بود و به وی در پیدا كردن دوست خوب كمك می نماید.
وی اظهار داشت: كودكان در سنین ۱۰ تا ۱۲ سال نیاز به انجام فعالیت های ورزشی در چارچوب بازی دارند و انجام تمرینات طاقت فرسا كه در آن برد، باخت و نتیجه مطرح است، باعث صدمه دیدگی و تاخیر در رشد كودكان می گردد. پس بهتر است چندین رشته ورزشی را برپایه تعادل، سرعت و هماهنگی در كودكان مورد آزمایش قرار دهید و كم كم كودك را به صورت تخصصی وارد یك رشته ورزشی كنید. ازاین رو تخصصی كردن زودهنگام رشته های ورزشی برای كودكان تحت هیچ شرایطی سفارش نمی گردد و صدمه جسمی و روانی زیادی را متوجه كودك می كند.
مسئول انجمن ملی بدنسازی ورزش ایران در انتها تصریح كرد: اگر زندگینامه كسانی كه امروزه در بعضی رشته ها نامدار و مشهور هستند مورد مطالعه قرار دهید، می بینید كه این افراد در دوران كودكی قهرمانان خوبی نبودند و در آن سن تخصصی كار نمی كردند، نگاه تخصصی به یك رشته ورزشی در سن كودكی نه تنها عمر قهرمانی را كوتاه می كند، بلكه به علت فشارهای روانی وارد شده به كودك، میزان صدمه را افزایش و رشد كودك را با مشكل مواجه می كند.

1397/10/19
14:19:55
5.0 / 5
4622
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد