نقش ورزش در جرم زدایی از حاشیه شهرها

نقش ورزش در جرم زدایی از حاشیه شهرها

به گزارش ایت بال نقش ورزش در جلوگیری از صدمه های اجتماعی، جرم زدایی و كاهش انحراف بر كسی پوشیده نیست اما تحقق این امر مهم نیازمند تولید زیرساخت ها و فضاهای ورزشی مناسب بخصوص در حاشیه شهرها، نقاط محروم و صدمه پذیر است.


به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، واضح است كه ورزش و حركات بدنی، جدا از سلامت جسم، در سلامت روحی، روانی و اجتماعی افراد هم بسیار اثرگذار بوده و بدنبال آن در شكل گیری شخصیت فرد و سازگاری وی در جامعه موثر است ضمن آنكه روانشناسان بر تاثیر ورزش روزانه و مرتب در درمان بیماری هایی مانند افسردگی و اضطراب تاكید دارند.
قطعا ورزش و تربیت بدنی نقش بسزایی در كاهش ناسازگاری های فردی، اجتماعی و كاهش فشارهای روانی دارد و می تواند نوعی تعادل روانی را در فرد تولید كند كه مانعی برای بروز انحراف و كج روی های اجتماعی او باشد.
از آنجایی كه حواشی شهرها مكان و مامنی مناسب برای سكونت اقشار ضعیف جامعه و بشدت مهاجر پذیر هستند به لحاظ بافت جمعیتی و طبقاتی، ظرفیت بالایی در زمینه بروز صدمه ها و انحرافات اجتماعی دارند و همچون نقاط صدمه پذیر شهرها محسوب می شوند.
محلات و مناطق حاشیه ای شهر سنندج هم (بویژه ناحیه منفصل شهری نایسر) از این قاعده مستثنی نبوده و به علت پایین بودن قیمت مسكن و زمین نسبت به دیگر مناطق، به محلی برای سكونت افراد از هر صنف و قشری تبدیل گشته و شرایط را برای شكل گیری انواع صدمه ها و بزهكاری های اجتماعی فراهم دارد.
اگر چه عواملی مانند بیكاری، نبود درآمد پایدار، تورم و فشار اقتصادی خطر افزایش صدمه های اجتماعی را در حواشی شهرها مضاعف كرده اما بطور قطع تولید زیرساخت های ورزشی و در اختیار گذاشتن فضای مجانی یا كم هزینه برای نوجوانان و جوانان، تاثیر شگرفی در كاهش این صدمه ها دارد موضوعی كه متاسفانه در مناطق حاشیه ای سنندج مغفول مانده است.
براساس اعلام اداره كل ورزش و جوانان كردستان غیر از ننله (یكی از نواحی منفصل شهری سنندج) در بقیه نقاط حاشیه شهر به علت عدم وجود زمین مناسب با كاربری ورزشی، تابحال سالن و فضایی راه اندازی نشده ازاین رو نباید انتظار داشت چنین نقاطی از بزهكاری در امان باشند.
باید پذیرفت كه شركت در فعالیت های حركتی از نظر ذهنی، جسمی و روانی تعادل لازم را برای مقابله با مشكلات و فشارهای ناشی از زندگی مدرن در فرد بوجود می آورد بر این اساس كشش فرد بخصوص قشر نوجوان و جوان به سمت بزهكاری كاسته می شود چون پس از عواملی مانند بیكاری، ضعف شخصیت و عدم توانایی در مقابل فشارهای اقتصادی، مهمترین عامل آلودگی قشر جوان به انحرافات اجتماعی است از این رو ورزش می تواند مقاومت افراد بخصوص جوانان را در مقابل خطرات و انحرافات پیش رو افزایش دهد.
در نواحی منفصل شهری سنندج (بویژه نایسر) كه به دلایلی كه به آن اشاره شد، مستعد بروز انواع خطرات و انحرافات اجتماعی است با تولید زیرساخت های ورزشی و فرهنگی و تقویت اخلاق پهلوانی می توان تا حدود زیادی از گسترش این صدمه ها ممانعت كرد.
اگر چه متولی اصلی این كار، اداره كل ورزش و جوانان كردستان است اما به علت كمبود منابع مالی و بودجه، این ارگان به تنهایی قادر به ساخت سالن ها و فضاهای ورزشی نیست ازاین رو نیاز است شهرداری و اداره كل راه و شهرسازی هم با واگذاری زمین به آن اداره كل، زمینه را برای راه اندازی زیرساخت های ورزشی در مناطق حاشیه شهر در جهت كاهش صدمه های اجتماعی فراهم نمایند.
اگر خواستار پیشگیری از گسترش صدمه های اجتماعی، بزهكاری ها و كج روی های اخلاقی بخصوص در نقاط حاشیه ای هستیم باید ارگان های مربوطه در حوزه های فرهنگی و ورزشی بهتر عمل كرده و با سرمایه گذاری ها در این بخش، گام های اساسی را در جهت سالم سازی جامعه بردارند كما اینكه این كار باعث می گردد در آینده متحمل هزینه های كمتری در حوزه های اجتماعی و فرهنگی شویم.
7355/9102


1397/09/13
14:40:52
5.0 / 5
4987
تگهای خبر: بیماری , تیم , سالن , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بیلیارد