پیشكسوت ژیمناستیك: 106 مدال جهانی برای ایران كسب كرده ایم

پیشكسوت ژیمناستیك: 106 مدال جهانی برای ایران كسب كرده ایم

ایت بال: تبریز - استاد محمدرضا شكول، مربی بین المللی ژیمناستیك و از پیشكسوتان این رشته ورزشی كشورمان می گوید كه شاگردانش در سه دهه اخیر یك هزار و 700 مدال متنوع همچون 106 مدال بین المللی، جهانی و آسیایی برای كشورمان كسب كرده اند.


شكول كه پدرش حاج كمال، بنیانگذار ورزش مدارس در آذربایجان شرقی و از بنامان عرصه معارف این خطه از كشورمان است، امروز شنبه میهمان ایرنا بود و از چهار دهه تلاشش برای كمك به ارتقای ورزش ژیمناستیك، شیرجه و آكروژیم ایران زمین روایت كرد.
مربی و داور بین المللی ژیمناستیك درباره تاریخ ورزش مدارس در تبریز اظهار داشت: «امانوئل پادگورنی»، شهروند روس، در سال 1300 شمسی نخستین بار ورزش های نوین را به تبریز آورد و در محله «پاساژ» مكانی را اجاره كرد و ورزش های توپی را آموزش داد، اما با عنایت به فضای آن سال ها و به علت آزار و اذیت مردم از آنجا نقل مكان كرد و به باغ شمال رفت.
وی اضافه كرد: مرحوم پدرم، حاج كمال، كه بنیانگذار ورزش مدارس است، همزمان آن ورزش ها را به دبیرستان كمال آورد.
استاد شكول كه شاگردان و قهرمانان پرشمار و بنامی را تحویل جامعه ورزش ایران داده است، در مورد محل تولدش تصریح كرد: به سال 1330 در محله خیابان (منصور) متولد شدم؛ ابتدایی را در دبستان كمال، راهنمایی را در مدرسه فرمانفرما و متوسطه را در دبیرستان منصور ادامه دادم؛ بورسیه دانشگاه هم داشتم كه متاسفانه به تعطیلی دانشگاه ها در اول انقلاب خورد و یك بورسیه یونسكو هم داشتم كه به خاطر مشكلات خانوادگی نتوانستم استفاده كنم.
وی در مورد شروع فعالیت های ورزشی اظهار داشت: از دوران ابتدایی وارد ورزش شدم و پس از راهنمایی به صورت حرفه ای ژیمناستیك را ادامه دادم؛ نخستین مدال طلا را در سال 1356 در مسابقات كشوری در رشته تیمی و در انفرادی هم نقره كشوری را كسب كردم.
وی با اشاره به اینكه علاوه بر ژیمناستیك در رشته والیبال هم بازی می كردم، افزود: در تیم والیبال تراكتورسازی بازی می كردم كه در مسابقات استانی قهرمان شدیم.
مربی بین المللی ژیمناستیك با اشاره به اینكه نخستین مدرك بین المللی مربیگری ژیمناستیك را در 23 سالگی گرفتم، تصریح كرد: سال 1361 جوان ترین رئیس هیات ورزش های استان و ژیمناستیك كشور بودم.
شكول دهه 1360 تا 1380 را اوج موفقیت هایش می داند كه به قول وی تبریز در سایه كوشش های وی و دوستانش حاكم مطلق ژیمناستیك ایران بود.
وی اظهار داشت: اواخر دهه 1360 در دانشگاه تدریس می كردم و خیلی از مسئولان كنونی و گذشته ورزش استان و كشور از دانشجویانم بودند.
وی در مورد باشگاه داریش تصریح كرد: اوایل دهه 1360 باشگاه ژیمناستیكی راه اندازی و به احترام پدرم وقف كردم كه اكنون قدیمی ترین باشگاه ژیمناستیك در حال حیات كشور به حساب می آید.
شكول اضافه كرد: در طول چهار دهه فعالیت باشگاه، ریالی از قهرمانان گرفته نشد و به بركت این وقف اعضای باشگاه ما 106 مدال آسیایی و بین المللی را در رشته ژیمناستیك و شیرجه برای كشورمان به ارمغان آورده اند.
داور بین المللی ژیمناستیك افزود: از این تعداد 55 درصد مدال های كسب شده در رشته ژیمناستیك و 45 درصد در شیرجه به دست آمده است.
شكول از اهدای كاپ ها و مدال های ارزشمندش به موزه شهر تبریز هم اطلاع داد و اظهار داشت: حدود 8 سال پیش شهردار وقت تبریز به باشگاه ما آمد و از ما برای تولید موزه شهر بهترین كاپ ها و مدال های بین المللی را خواست و در عوض 2 پیشنهاد داد، یكی اینكه ورزشكاران باشگاه ما به نام شهرداری در لیگ برتر شركت و دیگر اینكه تندیس پدرم را بعنوان بانی ورزش مدارس در موزه شهر نصب كنند كه هر دو عملی شد.
وی، 143 اتفاق ورزشی بین المللی و كشوری در تاریخ رشته ژیمناستیك و شیرجه را متعلق به این باشگاه دانست و افزود: ما در بازه زمانی یكساله از دهه فجر 1388 تا 1389 شمسی 20 عنوان قهرمانی تیمی لیگ را به دست آوردیم.
استاد شكول با اشاره به اینكه بارها در لیست داوران بین المللی رشته ژیمناستیك بوده است، افزود: در مسابقات جهانی سال 1989 اشتوتگارت آلمان بعنوان سرداور دعوت شدم.
مالك قدیمی ترین باشگاه ژیمناستیك كشور، این باشگاه را دارای چند عنوان برجسته ملی و بین المللی دانست و افزود: در نخستین دوره بازی های آسیایی جوانان، علی شكول سهمیه المپیك و مجتبی ولی پور هم مدال گروه «ب» آسیا را از باشگاه ما به اسم كشورمان ثبت كردند، ضمن اینكه اولین مدال طلای ژیمناستیك غرب آسیا توسط مهدی نیرومند از اعضای باشگاه ما به دست آمد.
استاد شكول در مورد جایگاه تبریز در ورزش ژیمناستیك كشور هم اظهار داشت: اوایل دهه 1360 با مطالعه علمی و تحلیل های حركتی، برنامه ریزی اساسی برای تجدید بنای ژیمناستیك تبریز را كمك جمعی از دوستان انجام دادیم و در مدت 25 سال پس از آن نتایج مطلوب و درخشانی كسب كردیم و حاكم مطلق ژیمناستیك ایران بودیم.
وی با اشاره به اینكه 20 سال رییس كمیته تحقیقات فدراسیون ژیمناستیك و 30 سال هم در كمیته فنی آن عضو بودم، اضافه كرد: مدتی هم سرمربی تیم ملی بودم كه مجتبی ولی پور، ستاره آن دوره بازی های اسلامی، با مدال طلا هت تریك كرد.
مربی بین المللی ژیمناستیك كشور با اشاره به اینكه در طول سال ها با امكانات كم و تجهیزات فرسوده مهم ترین عناوین آسیایی و بین المللی را برای این آب و خاك كسب كرده ایم، تصریح كرد: در سال 1396 حتی یك كاپ قهرمانی را در هیچ رده ای از دست ندادیم و كل طلاهای انفرادی لیگ به جز دو طلا را كسب كردیم.
شكول افزود: در مسابقات آسیایی 2010 سنگاپور 8 مدال طلا و 4 نقره در رشته شیرجه به دست آوردیم و در مسابقات 2011 هم از 10 مدال كسب شده برای كشورمان 9 مدال توسط بچه های تبریز به دست آمد.
وی با اشاره به اینكه در بین كل باشگاه های كشور در همه رشته های ورزشی، هیچ باشگاهی را پیدا نمی كنید كه سه دوره قهرمان شده باشد، اظهار داشت: از 10 دوره لیگ برتر شیرجه كشور، هفت دوره ما قهرمان شدیم.
مربی بین المللی ژیمناستیك در مورد حمایت نهادهای مسئول هم تصریح كرد: حمایت معنوی است، ولی در مورد حمایت های مادی باید بگویم كه به بعضی مسابقات كشوری با هزینه شخصی می رویم و با اینكه در جشنواره سراسری هم ملزم كرده اند كه اولیا كمك كنند، ولی ما ریالی دریافت نمی نماییم.
6132/518


1397/06/10
15:34:30
5.0 / 5
4782
تگهای خبر: بازی , باشگاه , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیلیارد