آن چه بعد از ترك ورزش برای بدن رخ می دهد

آن چه بعد از ترك ورزش برای بدن رخ می دهد

ایت بال: ترك ورزش اثرات منفی بیشماری بر سلامت انسان دارد و تغییرات خلقی امكان دارد اولین مواردی باشند كه خویش را نشان می دهند.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، عصر ایران به نقل از «ریدرز دایجست» نوشت: «ورزش از اركان اصلی یك زندگی سالم و حفظ سلامت بدن به حساب می آید. انجام ورزش به حفظ تناسب اندام و وزن سالم كمك می نماید. زمانی كه ورزش را كنار می گذارید عضلات، مغز، خلق و خو و خواب شما تحت تاثیر قرار بگیرند.

در ادامه با آن چه به واسطه ترك ورزش رخ می دهد بیشتر آشنا می شویم.

در معرض خطر بیشتری برای افسردگی قرار می گیرید

ترك ورزش اثرات منفی بیشماری بر سلامت انسان دارد و تغییرات خلقی امكان دارد اولین مواردی باشند كه خویش را نشان می دهند. با توقف ورزش مغز آغاز به تغییر خواهد نمود و فرد امكان دارد با مغز مه آلود یا عدم احساس شادی و نشاط همانند گذشته مواجه شود. این شرایط به علت آن رخ می دهد كه هیپوكامپ مغز به اندازه گذشته خون دریافت نمی نماید. مطالعه ای در دانشگاه آدلاید، استرالیا نشان داد كه ترك ورزش می تواند علائم افسردگی را تنها بعد از گذشت سه روز افزایش دهد.

فشار خون شما افزایش می یابد

پژوهشگران در آفریقای جنوبی متوجه شدند كه بعد از گذشت دو هفته از ترك ورزش، رگ های خونی آغاز به سفت شدن می كنند و فشار خون انسان افزایش می یابد. طی مطالعه ای دیگر در ژاپن، پژوهشگران كشف كرند كه بعد از سه ماه كم تحركی، ورزشكاران استقامتی با افزایش سفتی در شریان های خود رو به رو شده اند كه به افزایش فشار خون منجر گردیده است. بعد از گذشت ۱۲ ماه، سفتی رگ های خونی در این افراد هرچه بیشتر افزایش یافته بود.

كنترل بر قند خون خویش را از دست می دهید

اگر بتوانید سطوح قند خون خویش را پایدار نگه دارید، خطر افزایش وزن، خستگی، و بیماری های مزمن، مانند دیابت و بیماری قلبی كاسته می شود. مطالعه ای كه در نشریه Journal of Applied Physiology انتشار یافت، نشان داد سطوح قند خون در شركت كنندگانی كه رژیم هشت ماهه تمرینات قدرتی و هوازی را دنبال كرده بودند، بهبود یافته، اما نیمی از آنها تنها بعد از گذشت ۱۴ روز از ترك ورزش این فواید را از دست دادند.

عضلات شما تحلیل می روند

از دست رفتن توده عضلانی و سلامت استخوان بعد از ترك ورزش به راحتی برگشت پذیر نیست و می تواند افزایش خطر صدمه دیدگی جدی را به همراه داشته باشد. خطر درد مفصلی یا كمر هم افزایش می یابد. محل از دست دادن عضله به نوع ورزشی كه كنار گذاشته اید، بستگی دارد. بعنوان مثال، اگر یك دونده هستید، عضلات پا می توانند با كاهش قدرت و اندازه خود مواجه شوند. برای افرادی كه با وزنه كار می كنند هر عضله ای كه به صورت مرتب از آن استفاده می كردند، بعد از ترك ورزش تحلیل خواهد رفت.

استقامت خویش را از دست می دهید

پس از ترك دائمی ورزش، شما تبدیل به یك اسكلت نمی شوید، اما استقامت خویش را از دست خواهید داد. قلب شما حساسیت بیشتری به مقاومت یافته و در معرض خطر بزرگتری برای مشكلات سلامت قرار می گیرید. ظرفیت ریه های شما هم در برابر جریان اكسیژن كارآمدی كمتری از خود نشان خواهد داد.

وزن اضافه می كنید

ترك ورزش به صورت خودكار باعث افزایش وزن نمی گردد، اما باید به دقت وزن خویش را زیر نظر داشته باشید. بعد از كنار گذاشتن ورزش نیاز بدن به انرژی كمتر خواهد شد از این رو باید كمتر غذا بخورید. فعالیت متابولیك در نبود فعالیت جمسانی كاسته می شود كه در صورت عدم سازگاری با غذای مصرفی به صورت معمول به افزایش وزن منجر می گردد.

استخوان های شما شكننده تر می شوند

ورزش منطم بخصوص تمرینات تحمل وزن مانند تمرینات قدرتی، پیاده روی و دویدن برای حفظ قدرت استخوان ها و كاهش خطر پوكی استخوان ضروری هستند. زمانی كه بیشتر طول روز را بی تحرك باقی می مانید، تراكم استخوانی هم سریع تر كاسته می شود.

شرایط خواب شما بدتر می شود

با كنار گذاشتن ورزش احیانا درمی یابید كه شرایط خواب شما همانند گذشته خوب نیست. پژوهش ها نشان داده اند كه ورزش منظم زمان كلی خواب را بالا می برد و این می تواند به احساس هوشیاری بیشتر در طول روز بعد كمك نماید. چندین مطالعه همچون نمونه ای كه در نشریه Journal of Behavioral Medicine انتشار یافت، نشان داده اند كه ورزش منظم عاملی كلیدی برای بهبود كیفیت خواب به حساب می آید.

آغاز مجدد روتین ورزشی چالش برانگیز خواهد بود

سطح دشواری آغاز مجدد روتین ورزشی تا حد زیادی به سطح تناسب اندام پیشین شما بستگی دارد. هر چه تناسب اندام بیشتری داشته باشید به زمان كمتری برای بازگشت به سطوح آمادگی گذشته خود نیاز خواهید داشت. حدود دو ماه طول می كشد تا سطح قدرت شما به حالت عادی بازگردد، اما برای كسب مجدد استقامت باید اندكی زمان بیشتر را صرف كنید.
1397/06/03
15:09:18
5.0 / 5
4258
تگهای خبر: بیماری , فعالیت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد