بازیهای آسیایی 2018

ورزشكاران اعزامی به جاكارتا مراقب دی هیدراته شدن بدن خود باشند

ورزشكاران اعزامی به جاكارتا مراقب دی هیدراته شدن بدن خود باشند

ایت بال: یك متخصص تغذیه اظهار داشت: ورزشكاران اعزامی به بازیهای آسیایی 2018 جاكارتا بخصوص در رشته های میدانی و فضای باز مراقب دی هیدراته شدن بدن خود باشند.


دكتر محمد حضوری در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: به علت گرم بودن آب و هوای اندونزی و رطوب بالای آنجا این احتمال وجود دارد كه ورزشكاران به علت تعریق زیاد آب بدن خویش را از دست بدهند و بدن آنها دی هیدراته شود. این اتفاق بخصوص در رشته های میدانی و مسابقاتی كه در سالنهای باز برگزار می شود، احتمال وقوع آن بیشتر از سایر رشته هاست. ازاین رو بهتر است مربیان پیش از تمرینات و پس از مسابقات وزن بدن ورزشكاران را كنترل كنند تا مشخص شود ورزشكار در جریان مسابقات به علت كاهش وزن آب بدن خویش را از دست داده است یا خیر؟
وی اظهار داشت: برای ارزیابی از وضعیت آب بدن ورزشكار قبل و پس از مسابقه باید رنگ ادرار ورزشكار چك شود. به صورتی كه اگر رنگ ادرار تیره شود نشان از كم آبی بدن ورزشكار است. در حقیقت بیش از 2 درصد تغییر وزنی قبل و پس از مسابقات سبب كاهش عملكرد ورزشكار و سخت شدن ریكاوری او می گردد.
این متخصص تغذیه تصریح كرد: در شرایط آب و هوای گرم و رطوبت بالا چون خیلی از املاح بدن دفع می گردد و تعادل الكترولیت ها بهم می خورد دچار گرفتنگی عضلانی می شوند. خیلی از كشورها این نوع شرایط آب و هوایی را برای ورزشكاران خود طوری شبیه سازی می كنند تا ورزشكار در جریان مسابقات به علت از دست دادن املاح بدن دچار گرفتگی عضلانی نشود. حتی برپایه این نوع شرایط آب و هوایی نوشیدنی ورزشی خاص هر رشته ورزشی را طراحی می كنند. چونكه میزان تعریق و دفع آب و الكترولیت ها درهر ورزشكار متفاوت می باشد. این مساله مهمی است كه در كشور ما متاسفانه این گونه پایش ها صورت نمی گیرد و تمام ورزشكاران از یك الگوی نوشیدنی ورزشی تابعیت می كنند.
وی افزود: قرقره كردن نوشیدنی ورزشی بخصوص در مسابقات فوتبال سبب تنظیم هورمون كورتیزول و كاهش استرس و از بین رفتن عطش ورزشكار می گردد. در نتیجه ورزشكار با دهان شویی كردن نوشیدنی ورزشی در جریان مسابقات كمتر دچار صدمه دیدگی می گردد.
حضوری خاطرنشان كرد: ورزشكارانی كه به علت تعریق زیاد املاح زیادی از بدن آنها دفع می شود، بهتر است از غذاهایی استفاده كنند كه دارای منیزیم باشد. همینطور كمبود گلیكوژن باعث خستگی زودرس ورزشكار می شود، ازاین رو سفارش می گردد در محیط آب و هوایی گرم و رطوبت بالا ورزشكار از ذخایر گلیكوژنی كافی برخوردار باشد تا بر روی عملكرد او تاثیر منفی نگذارد.1397/05/29
14:28:14
5.0 / 5
4310
تگهای خبر: ورزش , ورزشكار , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیلیارد