150 سواركار در دومین جشنواره ملی اسب كرد حضور دارند

150 سواركار در دومین جشنواره ملی اسب كرد حضور دارند

ایت بال: سنندج - دومین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل كُرد با حضور 150 سواركار از 10 استان كشور عصر چهارشنبه با حضور مسئولان استان كردستان در مجموعه ورزشی 22 گولان سنندج شروع شد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، این جشنواره برای دومین سال متوالی و با هدف معرفی اسب اصیل كُرد، ورزش و سرگرمی و معرفی ظرفیت های كردستان در حوزه گردشگری و تولید شور و نشاط اجتماعی برگزار شده است.
روز اول این جشنواره ویژه نمایش اسب های مادیان، روز دوم اسب های نریان و روز سوم هم برای كُردی سواری، سواركاری، مسابقه، بازی های بومی و محلی و اجرای هنرهای فردی و رزمی با اسب، موسیقی محلی و هلپركی (رقص كُردی) در نظر گرفته شده است.
حضور اسب سواران برجسته و هنرمندان سواركار و نمایش اسب های زیبا و اصیل نژاد كُرد مهمترین بخش این جشنواره است كه بمدت سه روز (چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه) همه روزه از ساعت 17 در ورزشگاه 22 گولان سنندج برگزار می گردد و ورود و تماشای این جشنواره برای عموم مردم آزاد و مجانی است.
معاون سیاسی امنیتی استاندار كردستان در آیین افتتاحیه این جشنواره تصریح كرد: برگزاری چنین جشنواره هایی فرصتی مناسب برای معرفی توانمندی های ورزشی، فرهنگی و گردشگری استان در بخش های مختلف است.
حسین خوش اقبال با اشاره به اینكه دولت تدبیر و امید از برگزاری جشنواره های فرهنگی و بومی در جهت تولید شور و نشاط اجتماعی حمایت می كند، اضافه كرد: استاندار كردستان هم قول داده تمام تلاش خویش را برای پشتیبانی از برگزاری چنین جشنواره هایی در مناطق مختلف استان بكار گیرد.
وی تصریح كرد: می توان با برگزاری چنین جشنواره هایی در كنار معرفی فرهنگ غنی كردستان، زمینه را برای توسعه ورزش های بومی و محلی فراهم نماییم.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كردستان هم در این مراسم اظهار داشت: این سازمان بعنوان ارگان دولتی تلاش هایی را برای پشتیبانی از پرورش اسب كُردی در استان انجام داده است.
خالد جعفری اضافه كرد: برای شناسایی اسب اصیل كُردی و صدور شناسنامه برای این اسب ها با فدراسیون سواركاری همكاری می نماییم.
وی این سازمان را موظف به پشتیبانی از پرورش اسب كُردی در استان دانست و خاطرنشان كرد: امیدواریم بتوانیم با حمایت های خود، صنعت پرورش اسب در استان را توسعه دهیم.
به گزارش ایت بال به نقل از ایرنا، شركت كنندگان در بخش زیبایی اسب در رده های سنی كره های زیر 6 ماه، بالای 6 ماه تا یك سال، 1 تا 2 سال، 2 تا 3 سال، 3 تا 4 سال، 4 تا 5 سال، 5 تا 7 سال و هفت سال به بالا با هم رقابت می كنند.
همچنین در این جشنواره سواركاران در بخش شوسواره یا كُردی سواری حركات نمایشی و رزمی با اسب را اجرا خواهند كرد و برای تولید شور و نشاط در بین مردم، مراسم هلپركی (رقص محلی) و بازی های بومی محلی با اسب هم توسط سواركاران اجرا می گردد.
در حال حاضر 100 سواركار بیمه شده و سازمان یافته در كردستان فعالیت دارند.
7355/9102


1397/04/07
13:18:37
5.0 / 5
4438
تگهای خبر: بازی , شنا , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیلیارد