حلبچی: حضور متخصصان علمی همراه كاروان اعزامی به جاكارتا در كوتاه مدت اثربخش نیست

حلبچی: حضور متخصصان علمی همراه كاروان اعزامی به جاكارتا در كوتاه مدت اثربخش نیست

ایت بال: یك متخصص پزشكی ورزشی اظهار داشت: حضور متخصصان پزشكی ورزشی، تغذیه و روانشناسی كنار كاروان اعزامی به بازیهای آسیایی جاكارتا زمانی اثربخش است كه در بلند مدت تیم را مانیتور كرده باشند، نه نزدیك مسابقات حضور نمایشی داشته باشند.


دكتر فرزین حلبچی در گفت وگو با ایسنا، درباره لیست پزشكان اعزامی به بازیهای آسیایی جاكارتا و این كه تصور می كنید در این لیست چه تعداد سهمیه به متخصصان پزشكی ورزشی اختصاص داده شده است، اظهار نمود: دقیقا اطلاع ندارم در فهرست اعزامی چه تعداد سهمیه برای متخصصان پزشكی ورزشی اختصاص داده شده است، اما 4 سال پیش هم با چنین معضلی روبرو بودیم و تعداد محدودی از پزشكان اعزامی مربوط به متخصصان پزشكی ورزشی بودند. البته تصور می كنم در این دوره هم شاهد حضور متخصصان زیادی از پزشكی ورزشی در فهرست اعزامی نباشیم.
وی اظهار داشت: حضور متخصص پزشكی ورزشی، تغذیه و روانشناسی زمانی می تواند در كنار تیم اثربخشی زیادی داشته باشد كه در یك دوره زمانی دراز مدت ورزشكاران را مانیتور كرده باشند و در طول دوران آماده سازی ضمن كنترل و پایش ورزشكار، اطلاعات علمی لازم را به او انتقال دهد. نه اینكه در جریان مسابقات به فكر اعزام تعدادی متخصص به بازیهای آسیایی باشیم كه شاید بعضی از آنها حتی شناخت كافی به ورزشكار را ندارند و حضور آنها نمایشی است.
حلبچی ادامه داد: زمانی حضور روانشناس یا متخصص تغذیه همراه كاروان اثربخش است كه این حضور بلند مدت باشد. در كوتاه مدت تغییرات بوجود آمده به جای عواقب مثبت، عواقب منفی به دنبال خواهد داشت. زیرا وقتی یك ورزشكار در طول مدت آماده سازی خود از یك الگوی غذایی خاصی تابعیت می كند در طول مسابقات نمی توان الگوی غذایی خویش را برپایه برنامه جدید غذایی تغییر دهد و این مساله می تواند مشكلات گوارشی برای ورزشكار به دنبال داشته باشد.
این متخصص پزشكی ورزشی در انتها تصریح كرد: نبود متخصصان پزشكی ورزشی كنار تیم سبب می گردد تا در آستانه مسابقات همیشه تعدادی از ورزشكاران دچار صدمه دیدگی شوند. اگر بخواهیم در اعزام كاروان ورزشی به بازیهای آسیایی رویكرد علمی داشته باشیم باید آماده سازی ورزشكاران هم برمبنای علمی باشد، ما نمی توانیم رویكرد سنتی داشته باشیم و نزدیك مسابقات بخواهیم بر اساس رویكرد علمی كارها را پیش ببریم. باید همانند مسائل فنی، الگوهای علمی هم در بلند مدت به ورزشكاران آموزش داده شود تا موفقیت حاصل شود. زمان مسابقات هر تغییری از نظر روانی، تغذیه، صدمه و... خطرناك است و بازدهی مثبتی به دنبال نخواهد داشت.
1397/04/02
21:43:41
5.0 / 5
4238
تگهای خبر: بازی , تغذیه , تیم , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد