آسیب شناسی علم تمرین و تغذیه در ورزش

كاهش وزن پی درپی سبب خستگی مفاصل و اختلال در گردش خون می گردد

كاهش وزن پی درپی سبب خستگی مفاصل و اختلال در گردش خون می گردد

ایت بال: یك متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: كاهش وزن پی به دنبال در رشته های وزنی نزدیك مسابقات حساس و مهم سبب كاهش شدید آب، خستگی مفاصل و اختلال در گردش خون می گردد.دكتر حمزه اكبری عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی و متخصص تغذیه ورزشی در گفت وگو با ایسنا، اضافه كرد: یك ورزشكار حرفه ای باید از نظر مساله تغذیه ای به این مساله اشراف داشته باشد كه در ۳ وعده اصلی و ۳ میان وعده چه غذایی مصرف كند تا انرژی لازم را كسب كند و آیا نیاز به مصرف مكمل دارد یا خیر؟ بعنوان مثال مصرف یك كیلو گوشت قرمز معادل ۵ گرم مكمل كراتین است كه البته مصرف ۵ گرم پودر كراتین برای ورزشكار بهتر از یك كیلو گوشت قرمز است. ضمن این كه در رشته هایی همچون كشتی، تكواندو، كاراته و... كه ورزشكار به دنبال كاهش وزن می باشد تا در وزن ایده ال خود بتواند در مسابقات شركت كند، كاهش وزن نزدیك مسابقات نه تنها شرایط خوبی را برای ورزشكار رقم نمی زند، بلكه سبب می گردد تا ورزشكار به شدت آب بدن خویش را از دست بدهد و دچار خستگی مفاصل، كاهش فشار خون و اختلال در گردش خون و در نهایت ورزشكار به علت فشاری كه به قلب و ریه او وارد می شود، دچار شوك و حتی در بدترین حالت احتمال دارد سنكوب كند.
وی اظهار داشت: یكی دیگر از اثرات كاهش وزن نزدیك مسابقات حساس و مهم به هم خوردن تعادل الكترولیت ها و كاهش سدیم، پتاسیم، كلسیم، منیزیم، مواد معدنی است و این كه ورزشكار دچار اسپاسم عضلانی می گردد. ضمن این كه هدایت پذیری عصبی كم می گردد و ورزشكار نمی تواند به درستی تصمیم بگیرد و از اهداف خود دور می گردد. متاسفانه این گونه مسائل سبب می گردد تا ورزشكاری كه برای كسب موفقیت در یك رویداد مهم آسیایی و جهانی سالها كوشیده در یك ثانیه عكس العمل او بهم بریزد و مدالش را به راحتی از دست بدهد.
این متخصص تغذیه با بیان این كه ورزشكاران حرفه ای در وعده اصلی از خوردن ماست و میوه امتناع كنند، اضافه كرد: ورزشكاران حرفه ای بهتر است از مصرف ماست و میوه در وعده اصلی پرهیز كنند و در بین وعده از ماست و میوه استفاده كنند. همینطور از مكمل های مولتی ویتامین، فولیك اسید، ویتامین های گروه B هنگام بامداد استفاده كنند نه شب. زیرا به علت انرژی زایی سبب اختلال در خواب ورزشكاران می گردد.
رییس كمیته پزشكی ورزشی انجمن های ورزشی همینطور با بیان این كه تغذیه ورزشی هنوز جایگاه خویش را در میان تیم های ورزشی پیدا نكرده است، تصریح كرد: در سالهای گذشته به علت حضور بعضی از متخصصان تغذیه غیرورزشی و تاثیر منفی كه در كارایی ورزشكاران داشتند، سبب شده تا فدراسیون ها اعتمادی به متخصصان تغذیه نداشته باشند و متخصصان جایگاهی در ورزش كشور نداشته باشند. البته تغذیه خوب نشان دهنده موفقیت صددرصد ورزشكار نیست، اما تغذیه بد هم سبب می گردد تا ورزشكار شكست بخورد.
اكبری ادامه داد: به اعتقاد من مهم تر از تغذیه، ماساژ، ریكاوری و شرایط روحی و روانی ورزشكار است كه سبب می گردد تا ورزشكار كلید موفقیت خویش را در میادین حساس و مهم رقم بزند. اگر ورزشكار از فاكتور تغذیه برخوردار باشد، اما از سایر فاكتورها غافل بماند شرایط خوبی برای موفقیت نخواهد داشت. موفقیت زمانی حاصل می گردد كه ورزشكار تمام فاكتورها را كنار خود داشته باشد.
وی در انتها پیرامون این پرسش كه هم اكنون كدام فدراسیون ها از متخصصان تغذیه ای برخوردار می باشند، اظهار داشت: در گذشته قایقرانی و والیبال به بحث تغذیه ورزشكاران خود اهمیت زیادی قائل بودند، اما هم اكنون شرایط راضی كننده نیست. البته در بعضی فدراسیونها هم همانند كشتی بحث تغذیه ورزشكاران یكی از موضوعات جدی و مهم این فدراسیون است كه به صورت علمی دنبال می گردد.1397/03/08
23:18:48
5.0 / 5
4475
تگهای خبر: تغذیه , ورزش , ورزشكار , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیلیارد