رژیم های كتوژینك توانایی غیر هوازی ورزشكاران را می كاهد

رژیم های كتوژینك توانایی غیر هوازی ورزشكاران را می كاهد

ایت بال: بررسی های انجام شده در دانشگاه سن یونیر نشان داده است كه داشتن رژیم غذایی كتوژنیك توانایی غیر هوازی ورزشكاران را می كاهد.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا و به نقل از science daily، ورزشكاران برای افزایش كارایی خود در ورزش های شدید به رژیم های كتوژنیك روی می آورند. با این حال بررسی های اخیر نشان داده است كه این نوع رژیم ها توانایی غیر هوازی را می كاهد.

رژیم های كتوژنیك، رژیم هایی هستند كه كربوهیدرات كم دارند و سبب تولید كتون ها در كبد می شوند. از این كتون ها بعنوان منبع انرژی استفاده می گردد. كتون ها مولكول هایی هستند كه از اسیدهای چرب در كبد تولید می شوند و در زمانی كه غذا كمتر مصرف می گردد منبع انرژی بدن هستند.

در تحقیقات اخیر محققان ۱۶ ورزشكار مرد و زن را كه رژیم كتوژنیك و یا رژیم پركربوهیدرات داشتند مورد بررسی قرار دارند.

بعد از مدتی از این افراد تست توانایی غیر هوازی گرفته شد.

بررسی ها نشان داد كه رژیم كتوژنیك توانایی غیر هوازی ورزشكاران را می كاهد.

رژیم هایی همچون رژیم Atkins جزو رژیم های كتوژنیك هستند. رژیم Atkins پروتئین زیاد و كربوهیدرات كم دارد.

مدیر این تحقیقات می گوید هدف رژیم های كتوژنیك این است كه كربوهیدرات بدن را كم كنند. اگر پروتئین زیاد در رژیم غذایی وجود داشته باشد بدن از این پروتئین برای تولید كربوهیدرات استفاده می نماید. زمانی كه بدن كربوهیدرات لازم ندارد از كتون بعنوان منبع انرژی استفاده می نماید.

این مساله عوارض خاص خویش را دارد. هم اكنون حتی افراد عادی از این روش برای كاهش وزن استفاده می نمایند. رژیم غذایی عادی ۶۰ درصد كربوهیدرات دارد. زمانی كه كربوهیدرات حذف شود در عمل فرد چیز زیادی نمی خورد و انتخاب های غذایی زیادی ندارد. بنابراین وزن كم می كند. این كار بر سیستم سوخت و ساز بدن و كارایی غیر هوازی تاثیر می گذارد. شاید بگویید كه به من این كارایی مربوط نمی گردد اما این همان تیمی است كه حتی در افرادی كه آمادگی جسمانی زیادی ندارند برای بالا رفتن از پله ها به كار گرفته می گردد. همه از این سیستم به شكلی استفاده می نمایند. برای برخی بیماران كه شرایط بدنی خاص دارند می توان این رژیم را سفارش كرد. حتی رژیم های كتوژنیك كوتاه مدت بر توانایی غیر هوازی و توانایی ورزشی افراد تاثیر می گذارد.
1397/02/22
18:47:26
5.0 / 5
4462
تگهای خبر: پروتئین , ورزش , ورزشكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیلیارد