با كمك دوربین هایی كوچك؛

لندر ماه سطح سیاره را عکاسی می کند

لندر ماه سطح سیاره را عکاسی می کند

به گزارش ایت بال، یک لندر ماه که مقرر است در ایام آینده به فضا پرتاب شود، چهار چشم مخصوص برای ردیابی شیوه تعامل انبوه دود و غبار ساخته شده توسط موتور فضاپیما، هنگام فرود روی ماه با سطح سیاره دارد.


به گزارش ایت بال به نقل از اسپیس، لندر IM-۱ Nova-C شرکت Intuitive Machines مقرر است همراه یک موشک فالکون ۹ از مقر فضایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا آمریکا در ۱۴ فوریه به فضا پرتاب شود. این لندر که ادیسه لقب گرفته حامل ۱۲ محموله است که نیمی از آنها تجاری و نیمی دیگر متعلق به ناسا هستند. یکی از محموله های مذکور هم دوربین های استریو مخصوص به نام SCALPSS هستند که در مرکز تحقیقات لانگلی ناسا واقع در ویرجینیا ساخته شده و روی پایه بلند، شش ضلعی و سیلندری شکل لندر قرار گرفته اند.
SCALPSS ۱.۰ طی فرآیند فرود لندر روی ماه فعال می شود شیوه تحت تأثیر قرار گرفتن و تغییر سطح توسط موتورهای ادیسه را رصد می کند. در این آزمایش از فوتوگرامتری استریو استفاده می شود که در این روش تصاویر متداخل از دوربین ها برای ایجاد یک چشم انداز ۳ بعدی از سطح ماه استفاده می شوند و در نتیجه میتوان به تحلیلی دقیق از تغییرات سطح بعد از فرود دست یافت. ین یافته ها به محققان و مهندسان کمک می نماید تا تأثیر فرود روی سطح ماه را بررسی نمایند. این امر چالشی مهم برای برنامه آرتمیس ناسا بشمار می رود که هدف آن بازگرداندن انسان ها به ماه و حضور طولانی مدت در این سیاره است. به صورت دقیق تر کارشناسان نگران فرسایش احتمالی یا صدمه به تجهیزات نزدیک محل فرود به علت ایجاد ابری از غبار و دود ناشی از فرود لندر هستند. میشل مانک محقق ارشد SCALPSS در اینباره می گوید: اگر قرار باشد اشیایی مانند لندر، اقامتگاه و غیره را نزدیک یکدیگر قرار دهیم، احیانا جریانی از غبار در اطراف ایجاد می شود، ازاین رو باید برای حفاظت از دارایی های دیگر روی سطح الزاماتی اندیشید. همه این موارد بخشی از یک چالش مهندسی یکپارچه است. امکان دارد حداقل چند ماه زمان ببرد تا محققان این پروژه بتوانند تصاویر را پردازش، داده ها را تایید و نقشه های دیجیتال ۳ بعدی بسازند. اما این فعالیت سخت به برنامه ریزی مأموریت های آینده و تأمین امنیت برای فرود روی ماه کمک می نماید.


منبع:

1402/11/24
08:39:08
5.0 / 5
215
تگهای خبر: شنا , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیلیارد