معاون علمی رییس جمهور خبر داد؛

راه اندازی 6 مرکز ملی آفرینش فناوری تا پایان برنامه هفتم

راه اندازی 6 مرکز ملی آفرینش فناوری تا پایان برنامه هفتم

به گزارش ایت بال، معاون علمی رئیس جمهور اظهار داشت: تا پایان برنامه هفتم توسعه به دنبال این هستیم که ۶ مرکز آفرینش فناوری داشته باشیم که یکی از آنها مرکز آفرینش ریزفناوری و میکروالکترونیک است.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، روح الله دهقانی فیروزآبادی در نشست خبری چهاردهمین نمایشگاه نانو و فناوری که امروز در محل ستاد برگزار گردید، ضمن اشاره به این که ستاد نانو یکی از تاثیرگذارترین و جریان سازترین ستادهای توسعه علم و فناوری در حوزه نانو شمرده می شود، اظهار داشت: ستاد نانو در زمینه ترویج فناوری نانو بین مردم عملکرد خوبی داشته و توانسته جریانی درست همزمان با ظهور فناوری نانو راه اندازی کند تا کشور به سمت تولیدات علمی نانوفناوری حرکت نماید.
دهقانی فیروزآبادی با اعلان اینکه به ستادهای دیگر سفارش می نماییم از الگوی ستاد نانو در حوزه ترویج و تولید علم و محصول استفاده کنند، اضافه کرد: تا پایان برنامه هفتم توسعه به دنبال این هستیم که ۶ مرکز آفرینش فناوری داشته باشیم که یکی از آنها مرکز آفرینش ریزفناوری و میکروالکترونیک است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور افزود: ۲۰ سال تجربه کار ستاد نانو سبب شده که دستاوردها و تعداد زیادی فناوری به وجود بیاید که یا باید به تکنولوژیهای جدید تبدیل و یا کاربردی شوند؛ بنابراین توسعه این فناوری ها برای ایجاد اقتصاد، گردش مالی و بازگشت سرمایه محورهای جدید این دوره از ستاد محسوب می شود.
وی ضمن بیان این مطلب که در تمام سفرهای خارجی که تابحال داشته ام و همینطور در دیدار با وزرای خارجی در معاونت، حوزه فناوری های نانو بعنوان یکی از محورهای اصلی و مورد تاکید در همکاریهای علمی و فناوری مطرح بوده است، اشاره کرد: این همکاری ها از جنس انتقال علمی و هم تجهیز کشورها با لابراتوار ها و تجهیزات بومی ساخت داخل بوده و هم از جنس همکاریهای مشترک در حوزه دستاوردهای نانو فناوری مثل سلامت، کشاورزی، آب، غذا و....
دهقانی اشاره کرد: ایران از نگاه جهان به همت تلاش مدیران سابق، در دنیا در حوزه نانو به شکلی قدرت شناخته شده و به رسمیت شناخته شده است و تمام کسانی که به کشورمان سفر می کنند یکی از حوزه های مورد تاکیدشان حوزه نانو بوده و کشورهای دنیا، ایران را به پیشتازی در این زمینه می شناسند. این فصل از ستاد می خواهد از این شناخت و از این برند یک استفاده جدی کند و آن توسعه همکاریهای بین المللی است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با اعلان اینکه دستاوردهای چهاردهمین نمایشگاه نانو چشم گیر و متفاوت می باشد و قراردادهای خوبی منعقد خواهد شد، در رابطه با اضافه شدن بخش میکرو به ستاد نانو و بودجه این ستاد توضیح داد و اظهار داشت: منابعی که به ستاد تخصیص داده می شود، لزوما و صرفاً منابع مستقیم ستاد نیست؛ یک منبعی ستاد دارد که باید آنرا بهینه سازی کند. بعنوان مثال در حوزه میکرو خیلی به نسبت آن چه که باید باشد عقب هستیم، در بحث میکروالکترونیک، سنسورها یا حسگرها ما یک پنجره فرصت هایی داریم که همین چند سال مقرر است باشد و پس از آن فرصت از دست خواهد رفت. در حوزه نانو به یک شرایط پایدار رسیده ایم اما در حوزه میکرو باید به جلو همچنان حرکت نماییم.
وی افزود: سهم ستاد از منابع تبصره ۱۸، منابع اعتبار مالیاتی در قانون جهش تولید دانش بنیان، پتانسیل ستاد از محل منابع مستقیم و منابع در اختیار معاونت که تا هزار میلیارد تومان قابل تخصیص است بسته به این که برنامه ها چقدر کیفی تعریف شوند، از منابع مستقیم و غیرمستقیم ستاد نانو و میکرو محسوب می شود. یکی از کارکردهای اصلی ستاد اینست که این بودجه ولو اندک را برای به هم رسانی سرمایه گذاران هزینه کند. سال قبل فروش ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش محصولات نانو بوده است.


منبع:

1402/08/09
16:04:54
5.0 / 5
223
تگهای خبر: تیم , سلامت , شنا , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد