بررسی برنامه های رویداد ملی صنایع خلاق و جایزه ملی نوآوری اجتماعی

بررسی برنامه های رویداد ملی صنایع خلاق و جایزه ملی نوآوری اجتماعی

به گزارش ایت بال، در نشست شورای دبیران کارگروه های تخصصی ستاد فناوری های فرهنگی و نرم، برنامه های رویداد ملی صنایع خلاق و جایزه ملی نوآوری اجتماعی بررسی گردید.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، چهارمین جلسه جمعی شورای دبیران کارگروه های تخصصی ستاد فناوری های فرهنگی و نرم به منظور هم اندیشی و هم افزایی درمورد اقدامات کارگروه ها، عرضه سناریوی اجرایی طرح های پیشران حوزه تخصصی کارگروه ها، اعلام برنامه های پیش روی ستاد و عرضه اقدامات و برنامه ها و هم افزایی در مورد رویداد ملی صنایع خلاق (سینوتکس) برگزار گردید.
در این جمع که با حضور مسعود حسنلو، دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم معاونت علمی و فناوری، بهروز آهنگربیک، مسئول کارگروه های ستاد، دبیران کارگروه ها و تعدادی از مدیران و کنشگران زیست بوم اقتصاد خلاق برگزار شد، محورها و اقدامات انجام شده در مورد دو رویداد ملی اقتصاد خلاق شامل رویداد ملی صنایع خلاق و رویداد ملی نوآوری اجتماعی ذیل سند ملی شورایعالی انقلاب فرهنگی طرح و مورد بررسی قرار گرفت.
مسعود حسنلو، دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم در این نشست ساختار کارگروه های ستاد را در چهار نوع تشریح و تصریح کرد: دسته ای از کارگروه ها ناظر به تقسیم بندی عرصه های صنایع خلاق یاد شده در سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم است. کارگروه هایی هم با حوزه عام تر بعنوان نخ تسبیح سایر حوزه های صنایع خلاق هستند مانند کارگروه سبک زندگی اسلامی و حوزه بازارپردازی. دسته دیگر کارگروه های دارای سطح اشرافیت به عرصه صنایع خلاق هستند مثل کارگروه حکمرانی در زمینه صنایع خلاق و سر انجام کارگروه های مبتنی بر برنامه های توسعه فناوری های فرهنگی و نرم مثل کارگروه برنامه قرآنی.
رویداد ملی صنایع خلاق (سینوتکس)
در این جلسه، یاسر قرائی، دبیر کارگروه آموزش و توانمندسازی، اقدامات و پیگیری های خویش را درمورد رویداد ملی صنایع خلاق ارائه نمود.
به گفته وی، با عنایت به برگزاری دوازده دوره از نمایشگاه بین المللی اینوتکس بعنوان رویداد نوآوری و فناوری کشور که بعنوان محلی برای گردهمایی فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری کشور زیر یک سقف، به صورت سالانه میزبان استارتاپ ها، شرکتهای دانش بنیان و علاقه مندان به حوزه نوآوری می باشد، تلاش شده است که در هر دوره بخش های مختلفی به آن اضافه شده و در سال ۱۴۰۲ حوزه صنایع خلاق هم در کنار این رویداد ملی به آن نزدیک و افزوده شد.
رویداد ملی صنایع خلاق با عنایت به نقش و گستردگی عرصه‎ها و ظرفیتهای فناوریهای نرم و صنایع خلاق در زمینه اقتصادی، اشتغالزایی، سهم از تولید ناخالص ملی و.... بعنوان یکی از نیازهای احصاء شده زیست بوم و بازیگران اقتصاد خلاق، نیازمند برنامه ای جامع تر، با شمولیت بیشتر، تخصصی تر و مستقل تر از سایر حوزه های فناوری و نوآوری را طلب می کند.
در ادامه عنوان شد بعد از بررسی های انجام شده، مقرر شده که این رویداد ملی صنایع خلاق هم اکنون، در کنار رویداد نوآورانه کشور یعنی اینوتکس برگزار گردد که سه عرصه مخاطبی را مدنظر قرار خواهد داد؛ بخش اول بخش زیست بومی است که قرار شده در کنار اینوتکس و همزمان با آن انجام می‎شود؛ عرصه دیگر نزدیک شدن به جامعه و بحث مصرف کننده و بهره بردار است. و عرصه بعدی در حوزه ارتباط زیست بوم اقتصاد صنایع خلاق با صنعت است.
نگاه رویداد ملی صنایع خلاق، یک نگاه مبتنی بر زیست بومی است، این که چطور این زیست بوم بزرگ تر شود و هم افزایی و هم گرایی هم در آن ایجاد شود.
بخش های اصلی رویداد
در این جمع در حوزه مدل اجرایی رویداد، به بخش های مختلف آن هم اشاره شد. چهار بخش اصلی در این رویداد تعریف شده است که در قسمت نمایشگاهی هدف اینست که یک فضای ۷۰۰ متری از فضای اینوتکس در اختیار بخش های مختلف قرار گیرد. در این فضا افرادی که قادر به عرضه محصولات هستند می توانند در چارچوب کارگروه حضور داشته باشند و بین پنج تا ۱۰ محصول حوزه صنایع خلاق را معرفی کنند. همینطور ارزیابی اولیه این محصولات در کارگروه های تخصصی ستاد توسعه فناوری‎ های فرهنگی و نرم اتفاق خواهد افتاد. در این ارزیابی معیار و شاخصهای محصولات، نیاز هایی را که محصول رفع خواهد کرد، اتصال پذیری به سایر حوزه ها و... بررسی خواهد شد.
بخش دیگر بخش توسعه بازار شامل حوزه B۲B و B۲G است که شرکت کننده ها باهم تعامل خواهند کرد و مسائل و مشکلات دو طرف بررسی می شود؛ در این بخش هدف اینست که در چارچوب یک گفتمان به رفع دغدغه های زیست بوم کمک گردد و همینطور مد نظر است که حوزه توسعه بازار به بخش بین الملل اضافه شود.

1402/08/03
15:57:00
5.0 / 5
262
تگهای خبر: آموزش , بازی , جت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیلیارد