استاد دانشگاه هاروارد:

پیشرفت نانو فناوری در ایران مایه افتخار است

پیشرفت نانو فناوری در ایران مایه افتخار است

به گزارش ایت بال، استاد دانشگاه هاروارد و برگزیده جایزه مصطفی اظهار داشت: ایران در حوزه نانو همیشه پیشرو بوده و پیشرفت نانو در ایران مایه افتخار است.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، پروفسور امید فرخزاد، استاد دانشگاه هاروارد و برگزیده جایزه مصطفی اظهار نمود: ایران در حوزه نانو همیشه پیشرو بوده و پیشرفت نانو در ایران مایه افتخار است. چند سال قبل ایران در حوزه نانو در رتبه هفتم در دنیا قرار داشت و در سفری که به ایران آمدم متوجه شدم ایران هم اکنون در این عرصه در رتبه چهارم دنیا قرار گرفته است.
برگزیده جایزه مصطفی ضمن اشاره به بازدید برگزیدگان جایزه مصطفی از پارک فناوری پردیس اظهار داشت: روز گذشته از چند کمپانی و شرکت حوزه پزشکی بازدید داشتیم که فوق العاده بودند.
وی اضافه کرد: پیشرفت های پزشکی در ایران و توسعه بازار آن نسبت به فکری که من می کردم، بسیار جلوتر است. توسعه نانوذرات ها برای رساندن داروهای شیمی درمانی به سلول های سرطانی
به گزارش ایت بال به نقل از مهر، امید فرخ زاد به صورت مشخص پیشگام توسعه و آزمایش تلفیقی از نانوذرات چندکاربردی برای کاربردهای درمانی و پزشکی به منظور رساندن داروهای شیمی درمانی با کمک نانوذرات به سلول های سرطانی در بیماران مبتلا به سرطان بوده است.
او همینطور در مورد بیماری های در رابطه با تصلب شرایین تحقیق و ابزارهای نانویی رساندن دارو معروف به پهپادهای زیست فروپاش (وسیله ای برای انتقال دارو که از مواد زیستی ساخته شده و پس از استفاده در بدن از بین می روند) را طراحی نموده که نوع مشخصی از دارو را به بدن می رساند و باعث بهبود بیمار می شود.
ابزارهای دارورسانی در اندازه های نانویی که می توانند نوع مشخصی از مولکول را با خود به ذخیره های چربی در شرایین حمل کنند، روشی جدید برای پیشگیری از حمله قلبی است که حدود ۸ سال قبل و در سال ۲۰۱۵ فرخ زاد به آن دست یافته بود.
طراحی و توسعه نوعی برچسب کلاژن با نانوذره ها/ رساندن کنترل شده آنتی بیوتیک به بدن
یکی دیگر از دستاوردهای فرخ زاد طراحی و توسعه نوعی برچسب کلاژن با نانوذره هاست که در واقع نوعی ربات زیست فروپاش کوچک است و برای بیماران گرفتار حوادث شدید استفاده می شود. جراحت های ناشی از تصادف های شدید می تواند باعث شکستگی های شدید استخوانی شود و پس از عمل های ارتوپدی احتمال عفونت زیادی است.
این برچسب ها می تواند آنتی بیوتیک و دیگر داروها را برای تسریع بهبود استخوان شکسته و زخم بشکلی بهتر و کنترل شده تر نسبت به رویکرد فعلی، به موضع برسانند و از عفونت و جراحی های بعدی به این علت جلوگیری نمایند.


منبع:

1402/07/11
16:04:18
5.0 / 5
209
تگهای خبر: بیماری , تیم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان ایت بال
بیلیارد