پشتیبانی از طرح های در رابطه با آبیاری هوشمند

پشتیبانی از طرح های در رابطه با آبیاری هوشمند

بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آبیاری هوشمند، زمینه را برای مدیریت و مهندسی درست مصارف صنعتی در حوزه آب، فراهم می آورد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از ملزومات کشاورزی سازگار با محیط زیست و فناور، آبیاری هوشمند است که ضمن پیشگیری از تلفات آب، الگوی مدرن کشت و مکانیزاسیون را برای انواع کشاورزی به ارمغان می آورد.
با توجه به گسترش الگوهای کشت و کاربردهای گوناگونی که شیوه های هوشمندانه آبیاری در مراکزی چون گلخانه ها به همراه دارد، امروزه، راهکارهایی مدرن برای این آبیاری ها در نظر گرفته شده که با حذف شیوه های سنتی، علاوه بر مدیریت مصرف آب، هیج نقصان و کمبودی را متوجه بذر و گیاه نمی نماید.
با اشاعه این فرهنگ در سال هایی که کشور با بحران ها و تنش های آبی مواجه می باشد، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست، حمایت های ویژه ای از طرح های خلاقانه و نوآورانه این حوزه به عمل آورده است.
در همین زمینه، این کارگروه در سال گذشته، از دو طرح فناورانه در این عرصه، حمایت کرده است.
طرح اول، توسعه فناوری عملکرد حسگر رطوبتی برای آبیاری هوشمند و پیشگیری از تلفات آب بود که حمایت های این بخش به پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اختصاص یافت.
طرح دوم، در زمینه توسعه فناوری در رابطه با بومی سازی سامانه هوشمند شناسایی آب بدون درآمد، مدیریت اتفاقات و مدل سازی کیفی آب بود که پشتیبانی از این طرح هم به شرکت به پویان امین منتظر اعطا شد.
با توجه به تدوین الگوهای کشت و متناسب سازی این الگوها با بحران کم آبی در کشور، آبیاری هوشمند، همچنان از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. به علت این اهمیت، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امسال هم از طرح های فناورانه و نوآورانه این حوزه، حمایت های لازم را به عمل خواهد آورد.


منبع:

1401/02/18
23:20:33
5.0 / 5
261
تگهای خبر: شنا , صنعت , مدل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد