در گزارش ایت بال عنوان شد؛

کارخانه نوآوری مرغ لاین راه اندازی می شود

کارخانه نوآوری مرغ لاین راه اندازی می شود

مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری از طریق اندازی کارخانه نوآوری مرغ لاین در شمال کشور اطلاع داد و اظهار داشت: این کار منجر به جهش پرورش طیور می شود.دکتر علیرضا خاکدامن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: برای کاهش وابستگی صنعت مرغ و توسعه لاین آرین در کشور، معاونت علمی و فناوری با همکاری نهادهای ذی ربط، پیگیری پروژه های توسعه فناوری در این عرصه را در مرکز توجه خود قرار داده است.
مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه سابقه شکل گیری مرغ لاین آرین در کشور به دهه هفتاد باز می گردد، تصریح کرد: دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد بازار مرغ کشور در اختیار مرغ آرین بوده است اما با آزاد سازی واردات جوجه اجداد، سویه آرین کم کم مزیت خویش را نسبت به سایر سویه های وارداتی در دهه هشتاد از دست داده است.
به گفته وی، همین مبحث در کنار برخی ایرادات عملکردی مانع توسعه مرغ آرین در کشور شد؛ در واقع حالا کشورمان، در تأمین مرغ اجداد به برخی کشورها وابسته است و همین مبحث سبب شد که معاونت علمی و فناوری به مبحث توسعه مرغ آرین در کشور و قطع وابستگی ورود کند.
به گفته خاکدامن، باآنکه ایران از نظر حجم تولید مرغ در سال ۹۹ در جایگاه پرارزش هفتم جهان قرار داشت اما این صنعت را شاید بتوان همچون صنعت خودرو به سایر کشورها وابسته دانست.
وی با تکیه بر این که این وابستگی خویش را در مواقع تحریم ها نشان می دهد، اظهار داشت: تولید عمده مرغ کشور بر اساس سویه های خارجی الان امنیت غذایی کشور را به شدت شکننده کرده است.
همکاری وزارت جهاد کشاورزی با معاونت علمی به منظور ایجاد کارخانه نوآوری مرغ لاین
مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: مدل اداره مرغ لاین تا کنون مدل دولتی بوده و تجربه ثابت کرده است که نمی توان توقع پیشرفت های چشم گیر از مدیریت دولتی داشت. با اینکه باید اذعان کرد که افراد بسیاری با خون دل همین لاین را در نبود منابع و علیرغم مشکلات فراوان سرپا نگه داشته اند و حتی ۱۵ درصد نسبت به روز اول در عملکرد آن بهبود بوجود آورده اند.
وی اظهار داشت: مدل مورد نظر معاونت علمی و فناوری، بسیج توانمندی های شرکتهای دانش بنیان خصوصی و دانشگاه های کشور بخصوص در زمینه اصلاح نژاد در جهت رفع نیازهای استراتژیک کشور در این صنعت است.
به گفته خاکدامن، همکاری خوبی میان معاونت علمی و فناوری و وزارت جهاد کشاورزی بعنوان مسئول اصلی تأمین مرغ کشور در زمینه توسعه فناوری شکل گرفته است و شخص وزیر به صورت ویژه این مورد را با اولویت بالا پیگیری می کند.
مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تکیه بر این که بنا داریم منافع همه ذی نفعان عمومی و خصوصی را در رشد لاین در نظر بگیریم اظهار داشت: مقرر است در مجتمع لاین آرین واقع در بابلکنار، شرکت ها و محققان را در چارچوب کارخانه نوآوری مرغ لاین گرد هم بیاوریم. استفاده از منتورینگ متخصصین با تجربه وزارت جهاد کشاورزی به همراه بهره گیری از مدلهای نوین تأمین مالی، به ما کمک خواهد نمود که بدون کمترین فشار به دولت و با شکل دهی یک اقتصاد مردمی، مقدمات جهش کشور در حوزه پرورش طیور تا انتهای برنامه هفتم توسعه را به وجود آوریم.
وی افزود: الان هم چند فراخوان در حوزه فناوری های در رابطه با پرورش پیشرفته طیور انجام شده و تا کنون، ۱۹ طرح را مورد حمایت قرار داده ایم که این طرح ها تجهیزات، تغذیه طیور، مدیریت پرورش و سایر تکنولوژی های جدید را شامل می شوند.
تدوین سند تحقیق و توسعه لاین آرین و ایجاد پلتفرم
وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری با تاکید بر نظرات نخبگان، سند ملی تحقیق و توسعه لاین مرغ را تدوین کرده است، اظهار داشت: در این سند، طی یک چشم انداز ۵ ساله، ۷ برنامه کلان، ۲۰ برنامه عملیاتی و ۵۵ اقدام و طرح عملیاتی دیده شده است که فعالیتهای بعدی منطبق بر این برنامه ریزی انجام خواهند شد.
مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: همینطور پلتفرمی بعنوان پایگاه داده و شبکه همکاری مرغ لاین آرین راه اندازی کردیم که بتوانیم در چارچوب فضای اینترنت، محققان، سازمان ها و سایر ذینفعان حوزه مرغ لاین را گرد هم آوریم و از این پایگاه جهت هم افزایی تجربیات و فعالیتهای تحقیق و توسعه استفاده نماییم.

1400/10/25
14:16:20
5.0 / 5
392
تگهای خبر: اینترنت , تغذیه , جت , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیلیارد