در گزارش ایت بال اعلام شد؛

علل عدم توسعه ایرتاکسی

علل عدم توسعه ایرتاکسی

ایت بال: به گزارش ایت بال، رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوریهای فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی اظهار داشت: چالش های زیادی در جهت توسعه هوانوردی عمومی و استفاده از ایرتاکسی ها وجود دارد که در صدد رفع آنها هستیم.امیر رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با آخرین وضعیت ایرتاکسی ها اظهار نمود: معاونت علمی و ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته در سالهای گذشته از چند پروژه طراحی و ساخت هواپیمای سبک و فوق سبک حمایت کرده که پیشرفت های بسیار خوبی هم حاصل شده است.
رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی با اشاره به اینکه برای توسعه این ایرتاکسی ها از بعد فنی در زمینه ساخت بدنه و سیستم های پروازی مانند اویونیک، مدیریت پرواز، حسگرها و … مشکلی وجود ندارد، اظهار داشت: اما مساله اصلی طراحی و ساخت موتور هواپیما است.
به گفته وی، تا کنون تمام نیاز از راه واردات این نوع موتورها تأمین شده است.
آئین نامه تأسیس شرکتهای هوانوردی در دست بررسی
رضوی در رابطه با چالش دیگر توسعه ایرتاکسی ها اظهار داشت: با همکاری ستاد پیش نویس آیین نامه تأسیس شرکتهای هوانوردی عمومی نوشته شده و در انتظار تصویب یا رد در شورایعالی هواپیمایی هستیم.
چالش تأمین سوخت ایرتاکسی ها
رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی در رابطه با تأمین سوخت ایرتاکسی ها که یک مساله چالشی در جهت توسعه این نوع هواپیما است، اظهار داشت: تأمین سوخت مورد نیاز ایرتاکسی ها (۱۰۰ ال ال) به علت تعداد خیلی کم پرواز روند ثابت و مشخصی نداشته و تولید سوخت توسط پالایشگاه های تولید کننده به صرفه نیست در این خصوص ستاد اقداماتی انجام داده است.
وی اظهار داشت: امیدواریم مساله سوخت با افزایش تعداد پروازهای هواپیماهای هوانوردی عمومی و همکاری وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده های نفتی با همکاری ستاد حل شود.
چالش تردد بین هوایی ایرتاکسی ها
رضوی تصریح کرد: آیین نامه تردد هوایی بین فرودگاه های کوچک و عبور از فضای هوایی کشور، شناسایی این نوع پروازها توسط مرکز کنترل ترافیک کشور و برج های مراقبت از چالش های حوزه هوانوردی عمومی به حساب می آید، چون که متأسفانه این تصور اشتباه در عدم ایمنی پرواز با هواپیماهای کوچک سبب عدم رغبت استفاده از این پروازها شده است.
رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی تصریح کرد: همینطور اشاعه فرهنگ هوانوردی در چارچوب هواپیماهای کوچک با موتورهای توربینی و ملخی هم از ضروریات در جهت توسعه هوانوردی عمومی است.
وی تصریح کرد: تاکسی هوایی زمانی کارآمدی خویش را نشان خواهد داد که اجازه جابجایی مسافر در فرودگاه های اصلی کشور را هم پیدا کند.
وی اظهار داشت: باید با گذشت زمان حلقه تجاری و توسعه هوانوردی عمومی در کشور ایجاد شود که در صدد رفع موانع آن هستیم.


منبع:

1401/09/06
12:42:05
5.0 / 5
272
تگهای خبر: ایمنی , تیم , سیستم , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیلیارد