در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

طراحی سامانه مدیریت مصرف آب در کشاورزی

طراحی سامانه مدیریت مصرف آب در کشاورزی

ایت بال: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه ای به همراه نرم افزار آن شدند که کشاورزان می توانند با بهره گیری از آن، آبیاری در کشاورزی را مدیریت کنند.میترا اسمعیل زاده حسینی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: باتوجه به مباحث تغییر اقلیم و افزایش خشکسالی ها و همین طور برداشت بی رویه از ذخایر منابع آب، حالا در شرایطی هستیم که بایستی بر مقوله افزایش راندمان مصرف آب در کشور خصوصا بخش کشاورزی متمرکز شویم.
وی با تاکید بر این که دراین زمینه برای کاهش مصرف و افزایش راندمان آب در کشاورزی، سامانه ای هوشمند و پیشرفته تحت عنوان سامانه مدیریت مزرعه طراحی و پیاده سازی کردیم، اظهار داشت: در این سامانه کاهش مصرف آب و افزایش راندمان با رویکرد ارزیابی یکپارچه عوامل موثر بر مصرف آب در بخش کشاورزی مد نظر بوده است.
اسمعیل زاده حسینی درباب سامانه طراحی شده در این شرکت اظهار داشت: این سامانه شامل دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است؛ در بخش سخت افزاری «دیتالاگر هوشمند » را طی یک پروسه پیچیده تحقیق و توسعه، طراحی و تولید کردیم.
وی اضافه کرد: این محصول دانش بنیان شامل حسگرهای مختلفی برای سنجش پارامترهای کلیدی محیطی در رابطه با هواشناسی، خاک و آب در مزارع، باغات و گلخانه ها است که کشاورز را هر لحظه از وضعیت زمین خود آگاه می سازد.
وی با اعلان اینکه بخش نرم افزاری این سامانه، شامل دو قسمت است، اظهار داشت: قسمت اول، برنامه ها و مدلهای تخصصی و پیشرفته توسعه یافته هستند که داده های خام جمع آوری شده توسط دیتالاگر و سایر منابع اطلاعاتی، در برنامه ها و مدلهای مذکور، پردازش و آنالیز شده و در نهایت نتایج این تجزیه و تحلیل ها در قالب یک برنامه اندرویدی که طراحی کردیم در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
به گفته اسمعیل زاده حسینی، دستاوردهای بارز این سامانه شامل مدیریت منابع آب در زمینه کشاورزی با بهینه سازی مصرف آب است، اظهار داشت: این مدیریت منابع آب ناشی از بهره گیری از مدل پایش و پیش بینی تنظیم زمان آبیاری، انجام می گیرد.
مدیر شرکت اشاره کرد: هم اکنون این سامانه در بخش خصوصی در سطح مزارع، باغات و گلخانه ها مورد استفاده قرار گرفته است.


منبع:

1400/10/20
13:05:32
5.0 / 5
285
تگهای خبر: تیم , شنا , طراحی , مدل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد