ساخت میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال

ساخت میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال

ایت بال: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتالی شدند.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری، میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال مبتنی بر یکی از تازه ترین روش های تصویربرداری محاسباتی بوده که در مقایسه با میکروسکوپ های نوری، با حفظ دقت از میدان دید بزرگتری برخوردارست.
زینب چناری مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این شرکت هم اکنون روی توسعه روش های نوین میکروسکوپی متمرکز است. هدف این شرکت، ارائه محصولات سخت افزاری و نرم افزاری برای بالا بردن کیفیت خدمات آزمایشگاهی همچون سرعت، دقت و هوشمندی است.
به گفته وی، نمونه آزمایشگاهی این محصول سال قبل بعنوان محصول دانش بنیان نوع ۱ شناخته شد و از اسفندماه گذشته مورد حمایت ستاد فوتونیک قرار گرفته است.
وی با اعلان اینکه تا حالا یک نمونه محصول با مشخصات نهایی درحال اتمام ساخت است، اظهار داشت: محصول تولید شده، یک سیستم تصویربرداری برای بازسازی دیجیتالی تصویرجسم پیچیده (دامنه و فاز) از یک تصویر شدتی است که با تابش نور لیزر به جسم ثبت شده است.
چناری اظهار داشت: این میکروسکوپ، از زیرمجموعه میکروسکوپ های محاسباتی بشمار می رود که در آن بجای استفاده از ادوات اپتیکی گرانقیمت و حساسی همچون لنز آبجکتیو و... از الگوریتم های محاسباتی برای ساخت تصاویر میکروسکوپی با رزولوشن های میکرونی و زیرمیکرونی استفاده شده است.
مدیر شرکت اضافه کرد: این سیستم توانایی ضبط تصاویر شدتی و فازی میکروسکوپی از هر نمونه شفافی مانند مطالعات رشد سلولی، نمونه های پاتولوژی، چیپ های میکروفلوئیدیک و... را فراهم می آورد. بطور مثال برای نمونه های شفاف پاتولوژی، این تکنیک برمبنای اندازه گیری هایی از چگونگی تغییر فاز نور در حین عبور از سلول عمل می کند و نیازی به هیچ نوع برچسب گذاری یا رنگ آمیزی ندارد.
وی اظهار داشت: میکروسکوپ هولوگرافی دیجیتال، نسل جدید میکروسکوپی است که در آینده جایگزین میکروسکوپ های مرسوم به ویژه در حوزه پاتولوژی خواهد شد. در پروژه ساخت میکروسکوپ، سه تن از فارغ التحصیلان رشته فوتونیک در حوزه تصویربرداری بطور مستقیم مشارکت دارند و با توسعه محصول و ارائه مدلهای جدیدتر آن، امکان اشتغال افراد بیشتری فراهم خواهد شد.


منبع:

1400/09/08
21:58:48
5.0 / 5
248
تگهای خبر: خدمات , سیستم , شنا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیلیارد