تعیین دقیق جنسیت موش با دستکاری ژنتیکی

تعیین دقیق جنسیت موش با دستکاری ژنتیکی

به گزارش ایت بال محققان با استفاده از روش دستکاری ژنتیکی کریسپر موفق شدند برای نخستین بار با دقت ۱۰۰ درصدی جنسیت موش ها را مشخص کنند.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، تعیین دقیق جنسیت موش ها پیش از تولد تحولی مهم می باشد که باعث می شود از کشتار بی حاصل این موجودات در محیط های علمی و آزمایشگاهی به دلیل ازدیاد تولد موش های دارای جنسیت ناخواسته جلوگیری شود.
پژوهشگران انگلیسی از روش دستکاری ژنتیکی کریسپر برای تعیین دقیق جنسیت موش ها بهره برده اند. با عنایت به این که موش های نر در بررسی های آزمایشگاهی چندان مورد نیاز نیستند معمولا معدوم می شوند. البته برای تکمیل بعضی از آزمایش ها، دانشمندان می توانند از حیوانات نر یا ماده برای مطالعه بیماری های جنسی مانند سرطان تخمدان یا پروستات هم استفاده کنند. هم اکنون، هیچ روشی برای کسب اطمینان از تولد پستانداران با جنسیت مورد نظر وجود ندارد.
با استفاده از روش دستکاری ژنتیک CRISPR-Cas۹ موش ها تنها در صورت بهره مندی از جنسیت مورد نظر می توانند رشد جنینی خویش را ادامه دهند. روش مورد اشاره متشکل از دو بخش است. آنزیم Cas۹ دی ان ای سلول را برش می زند و یک توالی آر ان ای که نقش راهنما را بر عهده دارد، مسیر دستکاری ژنتیکی را مشخص می کند.
از این روش برای موفقیت تولید ۳۶ نوزاد موش ماده و ۳۶ نوزاد موش نر استفاده شده است. نکته مهم این است که دستکاری های ژنتیکی هیچ عارضه جانبی مضری برای موش های تازه متولد شده ایجاد نکرد.


منبع:

1400/09/15
22:25:54
5.0 / 5
217
تگهای خبر: بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بیلیارد